MASH – Suicide Is Painless

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Americký televizní seriál M*A*S*H patří i k vysílání českých televizí takřka bez pauzy po dvě desetiletí. Navazoval na oscarový film (1970) režiséra Roberta Altmana, natočený podle knihy autobiografických vzpomínek lékaře a spisovatele Richarda Hookera. A slavnou se stala i písnička, kterou pro ni složil neobvyklý autorský tým.

  Filmový snímek měl až nečekaně obrovský ohlas. S rozpočtem pouhých tří milionů dokázal vydělat více než osmdesát miliónů dolarů a získat pět oscarových nominací. Z téměř neznámého herce Donalda Sutherlanda udělal okamžitě mezinárodní hvězdu, která dodnes jasně září (z poslední doby např. sérií Hunger Games). Nebylo tedy překvapením, když byl snímek adaptován i na rovněž veleúspěšný televizní seriál. A dalším obrovským úspěchem se stala písnička pro film na zakázku složená.

  O melodii skladby Suicide Is Painless se postaral známý skladatel filmové hudby, držitel Oscara, mnoha Grammy a člen Síně slávy hudebních skladatelů Johnny Mandel. Zatímco v seriálu její zkrácená verze neměla slova, ve filmu obsahuje text, který napsal syn režiséra Altmana Mike, kterému tehdy bylo pouhých čtrnáct let. V televizní show Johnnyho Carsona režisér Altman později s úsměvem konstatoval, že zatímco on za film dostal sedmdesát tisíc, jeho syn se díky té písni stal milionářem.

  Filmovou scénou, pro niž skladba vznikla, je falešný pohřeb pro frustrovaného doktora, kterému ostatní doktoři vrátí chuť do života s pomocí svolné sestřičky. Shodou okolností šlo o vůbec první natáčenou scénu snímku. „Měla by to být ta nejpitomější písnička, jakou kdy kdo napsal,“ vzpomínal Johnny Mandel na zadání režiséra Altmana. „Říkal jsem mu, že pitomou písničku určitě zvládnu napsat. Měl jen podmínku, že se musí jmenovat Suicide Is Painless (Sebevražda nebolí).“ Celý štáb se pak snažil vymyslet k melodii slova, ale žádná se režisérovi nezdála dostatečně hloupá. Mandel: „A pak Altman povídá, že už ví jak na to. Že má doma čtrnáctiletého kluka, který je naprostý idiot a ten že má kytaru, takže to zvládne levou zadní…“

  Přes poněkud zvláštní zadání Mandelovi se nakonec písnička režisérovi natolik líbila, že ji nenechal pouze ve zmíněné scéně, ale podkreslovala i titulky snímku navzdory názoru skladatele. „Říkal jsem jim, že jsou troubové, dát tu jemnou písničku jako podkres k letícím helikoptérám na frontě, naprosto to k tomu nesedělo, bylo to prostě divný. Ale nechtěl jsem se s nikým hádat, tak jsem to nechal být…

  Suicide Is Painless (Theme From M*A*S*H) vyšla na soundtracku k filmu a nakonec pro velkou popularitu i jako singl pod smyšleným názvem kapely The Mash (ve skutečnosti se pod ním skrývali čtyři profesionální studioví vokalisté John Bahler, Tom Bahler, Ron Hicklin a Ian Freebairn-Smith). A brzy se propracovala až na první místo britského žebříčku.

  Skladbu později převzali také Manic Street Preachers, Ray Conniff, Henri Mancini nebo Marilyn Manson, který dokonce konstatoval, že nikdy nedokázal napsat depresivnější píseň, než je tato.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...