Mary Hopkin – Those Were The Days

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Členové Beatles se zejména v druhé polovině 60. let snažili využít svého vlivu v prosazování muzikantů, u kterých cítili zajímavý potenciál. Takovým „objevem“ byla také Mary Hopkin, o kterou se hudebně staral Paul McCartney. Její nejslavnější písní je bezesporu Those Were The Days.

  Mary byla velšská folková zpěvačka, která uspěla v televizní soutěži a McCartneyho na ni díky tomu upozornila slavná modelka Twiggy. Mary tím získala možnost natáčet pro firmu Beatles Apple a Paul navíc její písně produkoval (a napsal pro ni hit Good Bye). První singl v jeho produkci byl ale právě Those Were The Days, což byla stará ruská lidovka upravená Borisem Fominem a přetextovaná do angličtiny Genem Raskinem. McCartney ji slyšel zpívat právě Raskina a jeho ženu v Londýně a rozhodl ji natočit jako debutní singl právě se svou svěřenkyní.

  Ačkoliv Mary Hopkin nebyla první, kdo ji nazpíval (např. v 50. letech ji zpívala ruská zpěvačka Ludmila Lopato nebo finská zpěvačka Annikki Tahtiand, v 60. americké folkové trio The Limeliters), její verze je bezesporu ve světě nejslavnější. Vyšla souběžně s novým singlem Beatles Hey Jude a obě písně se přetahovaly o první místa žebříčků v Anglii i Americe (Mary navíc písničku přezpívala do několika jiných jazyků).

  Mezi mnoha dalšími hudebníky, kteří ji přezpívali, najdeme jména jako 5th Dimension, Sandie Shaw, Chet Atkins, Engelbert Humperdinck, Wanda Jackson, Johnny Mathis, The Ventures, Bobby Vinton, Leningradští kovbojové nebo také první manželka Johna Lennona Cynthia.

  Černou skvrnou na historii písničky je, že Macias Nguema, sadistický diktátor Rovníkové Guinei, ji údajně nechával vyhrávat orchestrem ke hromadným popravám.

  Interpret: Mary Hopkin
  Autoři: Boris Fomin / Gene Raskin
  Rok vydání: 1968

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...