Marbles – Only One Woman

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupinu bratrů Gibbových, Bee Gees, už jsme si v hudební knihovně opakovaně připomínali. Dnes v hudební knihovně zavzpomínáme na písničku, která by bez něj nikdy nevznikla, ačkoliv ji sami na žádný svůj hitový singl nenatočili. Jmenuje se Only One Woman a vyšla na singlu skupiny Marbles.

  Marbles bylo britské duo zpěváků, které tvořili bratranci Graham Bonnet a Trevor Gordon, což možná překvapí rockové fanoušky, protože Bonnet se proslavil hlavně jako zpěvák ostřejších rockových skupin, zpíval např. s Rainbow (Ritchie Blackmore si jej do kapely vybral právě po poslechu Only One Woman), britsko-německou hard rockovou formací Michael Schenker Group nebo s heavy metalovými Alcatrazz. Dvojice Marbles se ale soustředila na vokální pop music konce šedesátých let, kdy světu (i muzice) vládla láskyplná „flower power“.

  Trevor Gordon se s Bee Gees znal dobře, protože byl chvilku v době jejich australských začátků i členem skupiny. Když Marbles vznikli, Bee Gees nabídli pomoc a složili jim písničku, právě baladu Only One Woman s typickým rukopisem trojice Barryho, Maurice a Robina Gibbových. Samotná nahrávka vznikla v létě 1968 a Bee Gees vypomohli i s jejím natáčením (konkrétně Barry s Mauricem, kteří nahrávku i produkovali, a také bubeník kapely Colin Petersen). Po vydání singl vyskočil do první pětky největších hitů britského žebříčku a vypadalo to na start nové silné skupiny. Marbles navázali ještě úspěšným singlem The Walls Fell Down, který jim opět napsali Bee Gees, ale poté se brzy rozpadli, protože bratranci chtěli každý jít jiným hudebním směrem.

  V rozhovoru Graham Bonnet k této éře dodal: „Bylo to nejkrásnější doba mého života, přišel jsem z malého městečka v Anglii do Londýna, šel jsem za svým snem, ale nevěřil, že by se kdy mohl opravdu uskutečnit. Dodnes občas Only One Woman zpívám s kapelou Alcatrazz. Takže bych chtěl poděkovat bratrům Gibbovým, že odstartovali moji kariéru.“ Na otázku, jestli mu Bee Gees dávali nějaké rady, Bonnet po letech odpověděl: „Vždycky mi říkali, abych psal vlastní písničky, protože s nimi vydržím v businessu déle. Když je budu zpívat, budou mi vydělávat peníze a bude to moje vlastní práce. Jo, a taky říkali, ať nikdy neberu holky do studia!

  Sami Bee Gees v roce 1975 Only One Woman přezpívali také pro album Main Course, ale nakonec ji na něj nezařadili. Sám Graham Bonnet později po skladbě sáhl ještě jednou, když ji znovu nahrál se skupinou Alcatrazz, dokonce ve velmi podobném aranžmá, ale bez smyčců.

  A byl to již zesnulý Robin Gibb, kdo nastartoval ještě další spolupráci Bonneta s Bee Gees: v roce 1978 mu bratři přenechali svoji písničku Warm Ride (určenou původně pro Horečku sobotní noci), tentokrát pomohli s natáčením všichni tři a byl z toho zase hit, tentokrát dokonce číslo 1. Ale to je zase jiná kapitola…


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...