Manfred Mann’s Earth Band / Bruce Springsteen – Blinded By The Light

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv se to zdá dnes téměř neuvěřitelné, první singl Bruce Springsteena propadl žebříčky jak zrnko máku cedníkem. Přesto velmi brzy zaujal své kolegy hudebníky. Popravdě dříve než fanoušky – jeho písničky např. přebírali Hollies a krátce po jeho průlomu také Manfred Mann’s Earth Band.

  Blinded By The Light (Oslepen světlem) je vůbec první Bruceův singl, vyšel v roce 1973 a nikdo si jej zprvu nevšiml. Springsteen jej skládal jako říkačku postavenou na různých asociacích z jeho života od dětství (např. verš „Indians in the summer“ odkazoval na dětský baseballový tým, kde hrál), až po kolegy z kapely („Madman drummers bummers“ je narážka na prvního bubeníka E Street Bandu Vinnieho „Mad Dog“ Lopeze). Ve slovních hříčkách bylo pro nezasvěceného (tj. kohokoliv kromě Bruce) skutečně těžké se vyznat, ale to autorovi nevadilo. Sám později se smíchem poznamenal, že si při skládání textu hodně pomáhal slovníkem veršů, ze kterého se při tom dle jeho slov pěkně kouřilo. Teprve dodatečně k textu složil melodii.

  Básnická nesrozumitelnost jeho textů do jisté míry brzy vedla nejen k srovnávání s Bobem Dylanem, ale také k reklamnímu prohlášení Columbia Records: „Tento muž dá více myšlenek, poselství a obrázků do jedné písně než mnozí jiní do celého alba.“

  Blinded By The Light otevřela Bruceovo debutové album Greetings From Asbury Park, N.J., a jak už bylo řečeno, hudebník vydal píseň jako svůj první singl. Nicméně ohlas neměl žádný, dokud skladbu nenatočila také kapela Manfred Mann’s Earth Band v roce 1976. To už byl Bruce podstatně známější, ale spíše svými alby než žebříčkovými hity. Když poprvé slyšel verzi anglické skupiny, vůbec se mu nelíbila, přišla mu údajně příliš pedantsky vyprodukovaná. Jenomže začala rychle stoupat v žebříčku a Bruceovi brzy začaly chodit šeky… Paradoxně je to jediná (!) Bruceova skladba, která to dotáhla na #1 v americkém Billboardu (nejblíže k tomu měla Dancing In The Dark v roce 1984, když bodovala na #2).

  Manfred Mann’s Earth Band navíc změnili některá slova. Bruce si později utahoval z toho, že se z písničky stal hit teprve, když skupina změnila její téma na ženskou hygienu: „Slovo ‚deuce’ je označení auta, rychlého sporťáku pro dva lidi. Ale ‚douche’ je procedura ženské hygieny. Krapet rozdíl, ne? Ale co můžu dělat, veřejnost promluvila.“ Ve skutečnosti ale zpěvák skupiny Chris Thompson zpíval „wrapped up like a deuce“, což by se dalo přeložit spíš ve smyslu, že dívka měla dvě tváře.

  Thompson později také vzpomínal: „Manfred dostal Bruceovo album od jednoho DJ z Filadelfie, řekl mu, že bychom tam mohli s některými písničkami něco udělat. Když jsem se stal potom členem skupiny, Manfred si právě hrál s Blinded By The Light. Zazpíval mi, jak to je, a já si schválně originál nepustil, nechtěl jsem, aby mě nějak ovlivnil. Takže jsme si jen sedli k piánu a Manfred navrhl, jak bychom to mohli udělat. Springsteenovu verzi jsem poprvé slyšel až v roce 1977 na jeho koncertě v Montrealu.“

  Manfred Mann’s Earth Band

  Bruce Springsteen


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...