Manfred Mann – The Mighty Quinn

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Prahu již opakovaně navštívil Klaus Voormann, berlínský rodák, který ale většinu profesního života prožil v Británii a Americe, jednak jako výtvarník (dělal např. obaly desek Beatles Revolver nebo Anthology) a jednak jako muzikant. Nejvíce je spojený se skupinou Manfred Mann, od které si dnes přiblížíme dylanovku Mighty Quinn.

  Do Manfred Mann se Voormann jako baskytarista dostal po rozpadu tria Paddy, Klaus And Gibson v roce 1966, když měl souběžně stejnou nabídku i od kapely Hollies. Zvolil nakonec Manfred Mann a díky tomu hraje právě i na jednom z jejich největších hitů – Mighty Quinn, který se na vrchol britského žebříčku dostal na začátku roku 1968.

  Bylo to již po několikáté, co si kapela Manfred Mann sáhla pro hit do repertoáru Boba Dylana a vyslala do žebříčků nějakou jeho píseň (dříve se jim to povedlo např. s If You Gotta Go, Go Now nebo s Just Like A Woman). Dylan písničku natočil pod názvem Quinn The Eskimo (Mighty Quinn) se skupinou Band během sessions pro album The Basement Tapes, ale nakonec ji na něj nezařadil. Poprvé v jeho podání vyšla v koncertní verzi z festivalu Isle Of Wight (1969) teprve na albu Self Portrait (1970). To už ale téměř dva roky zněla z rádií právě od Manfred Mann.

  A co bylo inspirací písně? Dylan tady zkombinoval literární postavu a herce, který postavu ztvárnil. Hercem byl Anthony Quinn, který hrál Eskymáka v působivém snímku The Savage Innocents. Ten byl natočený podle ještě působivější předlohy, knihy V zemi dlouhých stínů, kterou o drsném životě Eskymáků napsal švýcarský spisovatel Hans Ruesch. Zároveň ale Dylan svůj výtvor v rozhovoru shodil slovy, že to byla „prostě jen taková dětská říkačka“. Každopádně tahle říkačka zaujala, protože Manfred Mann s ní bodovali v první desítce nejen v Anglii, ale také v Americe, Holandsku, Norsku, Německu nebo Rakousku. A po nich se o další a další verze postarali např.: Hollies, Lulu, Ventures, Ian and Sylvia, Gary Puckett & Union Gap, 1910 Fruitgum Company, Leon Russell, Grateful Dead nebo u nás Golden Kids (jako Přítel Quinn). A kuriozitou je, že si během zdlouhavých sessions pro album Let It Be písničku zajamovali i Beatles.

  Mighty Quinn zazněla také v řadě filmů, přičemž jeden v roce 1989 dokonce pojmenovala, hlavní roli v něm hrál Denzel Washington.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...