Manfred Mann – Sha La La

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Manfred Mann prorazila singlem 5-4-3-2-1, který odstartoval dlouhou sérii jejich hitů. Poprvé dosáhli na vrchol žebříčků s písní nonsensového názvu Do Wah Diddy Diddy. Recept tehdy natolik zafungoval, že se rozhodli jej zopakovat a další singl opět nesl podobný titul, přesto však srozumitelný všude po světě – Sha La La.

  Kapela se po velkém úspěchu Do Wah Diddy Diddy skutečně rozhodla recept zopakovat se vším všudy. Znovu sáhli do dívčího repertoáru amerických skupin – zatímco Diddy nazpívaly Exciters, Sha La La pocházela od Shirelles. V obou případech šlo technicky vzato o hity, ale o velmi vlažné hity. Exciters se s Do Wah Diddy zastavily už na #78, zatímco Shirelles se povedlo Sha La La umístit jen lehce výš na #69. V obou případech však Manfred Mann dokázali písním vtisknout typicky britský zvuk, který si tehdy podmaňoval celý svět. A znovu jim to vyšlo.

  Sha La La v podání Manfred Mann s nezaměnitelným vokálem Paula Jonese sice nedosáhla až na vrchol (ten všude okupovali Beatles se singlem I Feel Fine), ale v Británii uzavírala Top 3, do první desítky se probojovala v některých severských zemích, hitem byla i v Holandsku, Německu nebo Kanadě. A také v Americe kam skupina vyrazila na podpůrné turné a našla tam stejné množství fanoušků jako v Británii (ne-li nakonec víc). Ostatně v říjnu 1965 Manfred Mann hit zahráli (ve směsi s dalšími úspěšnými singly Oh No Not My Baby a 5-4-3-2-1) také šťastným návštěvníkům jejich koncertů v Praze a Bratislavě.
  „Sha La La je rhythm and bluesová vypalovačka s romantickým textem a odlehčeným stylem,“ napsal Matthew Greenwald, kritik serveru All Music Guide. „Nicméně v pozadí kapela oslní rytmem a tempem, kterými odvedou poctivou rockovou práci. Líbivý refrén zajistil častou rotaci v rádiích, ale energií nabitý výkon kapely poukazuje v první řadě na to, jací hudebníci Manfred Mann byli.“

  Samotná píseň je společným dílem několika skladatelů. Stál za ní známý saxofonista King Curtis (pod vl. jménem Curtis Ousley) proslavený hitem Yakety Yak. Dále zpěvák a skladatel Luther Dixon, který je mimo jiné autorem balady Baby It’s You proslavenou rovněž Shirelles či později také Beatles. Třetím autorem je méně známý Robert Taylor a konečně čtvrtým Robert Mosley, jenž je též spoluautorem hitu Goodbye My Love nejznámějšího od liverpoolských Searchers. Z autorů sám Luther Dixon také dohlížel jako producent na pořízení původní nahrávky od Shirelles.

  Sha La La později na koncertech také s chutí hrál např. Bruce Springsteen, převzali ji též Ventures, Gary Lewis & The Playboys, Cliff Bennett & The Rebel Rousers či francouzská zpěvačka Sylvie Vartan.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...