Manfred Mann – Ha! Ha! Said The Clown

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Tony Hazzard původně ani nemyslel na kariéru hudebníka. Studoval na durhamské univerzitě a hudbu bral jako koníčka. Sám hrál na kytaru a pro radost skládal písničky. Chytla se jedna, potom druhá a jeho jméno rázem figurovalo na etiketách nejslavnějších hudebníků své doby jako Manfred Mann, Hollies, Cliffa Richarda, Yardbirds, Herman’s Hermits, Tremeloes, Swinging Blue Jeans nebo Lulu. Jedním z prvních hitů, který napsal, byla Ha! Ha! Said The Clown.

  „V šedesátých letech jsem se znal s profesionálními skladateli, kteří chodili denně do práce a několik hodin v kanceláři skládali,“ říká Tony dnes a dodává, že tohle on neuměl. „Já jsem vždycky skládal podle nálady, když jsem cítil inspiraci, nebo se potřeboval z něčeho vypsat. Kupříkladu po mém prvním hitu You Won’t Be Leaving, který nahráli Herman’s Hermits, jsem nebyl schopen nic složit celý rok. Až potom přišla Ha! Ha! Said The Clown.“

  Rok 1966 byl stále veleúspěšný pro skupinu Manfred Mann. Jejich zpěvák Paul Jones (Do Wah Diddy Diddy, Sha La La nebo Pretty Flamingo) sice odešel za sólovou kariérou, ale nahradil jej rovněž velmi šikovný Mike d’Abo. Hned první dva singly s ním (Semi-Detached Suburban Mr. James a dylanovka Just Like A Woman) znovu skupinu vrátily do britské Top 10 a kapela pečlivě zvažovala další singl.

  „Měl jsem štěstí, že jsem měl s Manfredem stejného manažera. Manfred byl naprostý perfekcionista v tom, co dělal. Preferoval jednoduché demo snímky, jako je dělali Randy Newman nebo Bob Dylan. Ale já dodal kompletní nahrávku, což ho překvapilo,“ vzpomínal Tony. Klávesista Manfred Mann se skupinou nakonec Hazzardovo demo vzal a skutečně podle něj skladbu natočili. Než si ji ale poslechl Manfred, Hazzard ji zahrál manažerovi Gerrymu Bronovi: „Měl jsem tehdy onu roční pauzu, myslel jsem, že jsem se skládáním skončil,“ vzpomínal. „Potom jsem šel Gerrymu zahrát čtyři nové písně. Zahrál jsem tři a ani jedna se mu nelíbila. Tak jsem řekl, že dobrá, že nemá smysl, abych hrál ještě tu čtvrtou, ale on, že ne, jen ať ji zahraju. Byla to Ha! Ha! Said The Clown. V tu chvíli se mu přes celý obličej roztáhl úsměv: ‚To je ono, to je hit!‘ Já bych to nepoznal. Ani jsem mu ji nechtěl zahrát…“

  Tony Hazzard měl štěstí, že písničku nejprve nezahrál bubeníkovi skupiny Mikeu Huggovi, který později singl označil za jednu z pěti nejstrašnějších písní, jaké kdy slyšel. V kapele byl ale zjevně přehlasován. Skupina Manfred Mann se písničky ujala a v roce 1967 s ní zabodovala na #4 v domovské Británii a v mnoha zemích dobyla vrchol žebříčků (např. Rakousko, Německo, Nizozemí). Později Ha! Ha! Said The Clown do žebříčku vrátili ještě konkurenti Manfred Mann, skupina Yardbirds (resp. pod hlavičkou skupiny jejich zpěvák Keith Relf), a její chytlavý refrén použil i František Ringo Čech ve své Perníkové chaloupce.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...