Mamas And Papas – Twelve Thirty

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Hudebníky z kvartetu Mamas And Papas už jsme v hudební knihovně představovali mnohokrát, jejich hity jako Monday Monday nebo California Dreamin’ patří do zlatého fondu 60. let. Jeden z posledních hitů této skupiny se jmenuje Twelve Thirty, tedy číslovkou napsáno 12:30.

  Skladbu napsal hlavní skladatel kapely John Phillips pro čtvrté album kapely pojmenované The Papas & The Mamas. Vznikalo v napjaté době, kdy pomalu vrcholily spory uvnitř skupiny, která už nezadržitelně spěla ke svému rozpadu. Přesto se dokázali na nové desce ještě spojit k úžasnému výkonu a naposledy také zabodovat v americké singlové Top 20. Phillips Twelve Thirty složil v době, kdy skupina žila v oblasti Laurel Canyon, v sousedství hudebníků jako Frank Zappa, Jim Morrison, Byrds, Buffalo Springfield nebo Joni Mitchell.

  Bylo to celé o pocitu, který jsme měli z Los Angeles,“ vysvětloval autor ve své autobiografii. „Bylo to tak přátelské město po New Yorku, zejména v těch začátcích Květinových dětí. Museli jsme tehdy odjet na pobřeží, abychom se odřízli od světa… A název Dvanáct třicet odkazoval na věžní hodiny, vedle našeho domu, které se zastavily na 12:30.

  Mnozí v písničce viděli i reakci na aféru uvnitř skupiny, kdy Michelle Phillips, manželka autora písně, měla poměr s hlavním mužským zpěvákem kvarteta Dennym Dohertym. Když se jí později jeden redaktor ptal, zda by něco na té éře změnila, odpověděla: „Víte, problém je, že kdybychom některé věci změnily, všechno by bylo jinak. Chci říct, pokud by neproběhla ta aférka mezi mnou a Dennym, nevzniklo by spousta písniček, popravdě spousta jich jsou autobiografické vzkazy namířené přímo na mojí nevěru.“

  Redaktor Jim Ward z časopisu Rolling Stone napsal, že Twelve Thirty je poslední skladba zlaté éry skupiny, ale i po jejím vydání následovaly ještě ze stejného alba silné skladby Safe In My Garden nebo Dream A Little Dream Of Me, takže slova kritika je třeba brát s rezervou.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...