Mamas And Papas – Monday, Monday

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Mamas And Papas poprvé zazářila svým singlem California Dreamin’, který boural žebříčky v roce 1966, a všichni čekali, co nová skupina dokáže nabídnout po tak raketovém vzestupu. Následující singl úspěch svého předchůdce dokonce ještě překonal…

  Vzhledem k tomu, že se zpěvák a kytarista kapely John Phillips osvědčil coby hlavní autor prvního hitu, skupina na něj tlačila, ať co nejdřív přinese něco podobného. John kývl a řekl, že do druhého dne napíše něco na „neutrální téma“. A přišel s písničkou jednoduše o dni v týdnu – Pondělí, pondělí.

  Proboha, co to má bejt, Pondělí, pondělí? Nikomu se to nelíbilo!“ vzpomínal hlavní zpěvák skupiny Denny Doherty. „Myslel jsem, že to má být o nějakém dělníkovi nebo co, vůbec nic mi to neříkalo, prostě pitomá písnička o jednom dni v týdnu,“ smál se. Sám Phillips přiznával, že ani neví, o čem by ona písnička měla být, nijak zvlášť nad tím nepřemýšlel a celou ji sepsal během dvaceti minut.

  Doprovodnou hudební stopu (Mamas And Papas byli s výjimkou Phillipse pouze vokalisté), natočila skupina osvědčených studiových matadorů Larry Knechtel (klávesy), Joe Osborn (baskytara), Hal Blaine (bicí) a P. F. Sloan (kytara). Charakteristickým momentem se stal falešný konec, kdy se po neočekávaně dlouhé hudební pauze náhle znovu ozve Dohertyho hlas a píseň ještě půl minuty pokračuje, což tehdy zaskočilo nejednoho rozhlasového diskžokeje.

  Přes vlažný zájem samotných členů skupiny se nahrávka okamžitě stala obrovským hitem a sestřelila z čela žebříčku rock and roll Good Lovin’ od kapely Young Rascals (shodou náhod se stejným stoptimem před koncem písně jako u Monday, Monday). Na první místo vzápětí vyskočila i první dlouhohrající deska skupiny If You Can Believe Your Eyes And Ears (na které hit rovněž nechyběl). Kapele nahrávka dokonce vynesla cenu Grammy a prodalo se jí na tři miliony kusů.

  Přes obtížnou vokální strukturu písně ji převzalo i mnoho jiných hudebníků jako Petula Clark, Beau Brummels, Neil Diamond, Jay And The Americans, Marianne Faithfull, Herb Alpert, The 5th Dimension, Dionne Warwick nebo skupina Wilson Phillips (dcery Johna Phillipse a Brian Wilsona z Beach Boys). U nás ji pod názvem Hádej, hádej přezpíval Pavel Novák.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...