Mamas And Papas – I Saw Her Again

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Mamas And Papas vnesli v polovině 60. let do americké pop music čerstvý vítr. Trochu rock, trochu pop, trochu folk, spojili styly v jeden, přidali skvělé harmonie a vyrazili na vítězné tažení světem hned prvními singlovými „megahity“ California Dreamin‘ a Monday Monday. Díky tomu zůstal třetí hit maličko v jejich stínu. Neprávem, jmenoval se I Saw Her Again.

  Energií nabitá nahrávka s nápaditými harmoniemi, ve kterých se proplétají znásobené hlasy všech čtyř členů skupiny, vznikla v dubnu 1966. Ale jakkoliv vypadal příběh skupiny tehdy jako pohádka, začal se tenhle idylický příběh velmi zamotávat. Mamas And Papas tvořil manželský pár John a Michelle Phillipsovi, idol dívek Denny Doherty a do něj zamilovaná silná dívka s krásným hlasem Cass Elliot. Mezi manželi Phillipsovými to ale ideálně neklapalo a výsledkem byla aféra Michelle s Dennym Dohertym. Když to John Phillips zjistil, napsal o tom písničku – právě I Saw Her Again, která pak vyšla v červnu a stala se jejich třetím Top 10 hitem v řadě. Ironií bylo, že právě Denny dostal na písni autorský podíl, přičemž není jisté, jestli jej tam John Phillips napsal ironicky vzhledem k okolnostem, nebo zda skutečně považoval Dennyho přínos výsledné nahrávce za zásadní.

  Perličkou je, že v nahrávce došlo k jedné chybě. Mamas And Papas zpívali vokály na hotový hudební základ, zvukový inženýr Bones Howe jim pouštěl do sluchátek nahrávku kapely, ale v jednu chvíli ji zapnul ve špatnou chvíli, skupina se chytla a začala zpívat „I saw her…“, ale producent je zastavil. Howe, vrátil pás na správné místo a skupina znovu začala zpívat, tentokrát už celou sloku: „I saw her again last night…“. Když si pak producent Lou Adler ale pouštěl výsledek, na chybu zapomněl a v okamžiku, kdy z pracovního pásu zazněla, podle slov Bonese vyskočil a vykřikl: „To je parádní! Nech to tam!
  Údajně když později písničku poslouchal Paul McCartney, prý jen zakroutil hlavou a uznale řekl: „ To musí být chyba, nikdo přece není TAKHLE chytrý.“ K hitu skupina natočila i jeden z raných videoklipů. Tehdy si s jeho obsahem nelámali hlavu a bez ohledu na obsah textu jednoduše režisér natočil skupinu, jak nakupuje a dovádí v obchodě s oblečením.

  Skupina aféru nakonec vyřešila tak, že Michelle dostala vyhazov a vzali za ni zpěvačku Jill Gibson. Po několika nahrávacích session, ale požádali Michelle, aby se vrátila, a vztahy v kapele i soukromí se načas opět urovnaly.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...