Mamas And Papas – Dream A Little Dream Of Me

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Mamas And Papas natočila v šedesátých letech pouhá čtyři alba, ale všechna patří do zlatého fondu dějin pop rocku. Jejich poslední hit byl zároveň prvním hitem jedné z jejich zpěvaček. Písnička Dream A Little Dream Of Me vyšla totiž jak pod hlavičkou skupiny, tak i pod jménem zpěvačky Mama Cass. Jak to tehdy bylo?

  Po třech veleúspěšných albech, mnoha hitech i turné to v kapele začínalo skřípat. Leader kapely John Phillips si postavil ve svém domě studio, kde měla vzniknout čtvrtá deska kapely. Stále větší perfekcionista Phillips tím ale začal kapelu psychicky ničit. Nekonečné přetáčení vokálních stop, kdy na jedné písni pracovali i několik týdnů, si začínalo vybírat svou daň a v kapele rostlo napětí. Proto natáčení přerušili a vyrazili si odpočinout z Kalifornie do Londýna. Ihned po příjezdu britská policie zatkla zpěvačku Cass Elliot za to, že si během předešlé návštěvy z hotelu odvezla ručníky a nevrátila klíč od pokoje (případ měl ve skutečnosti hlubší pozadí, policii více zajímal přítel Cass Pic Dawson podezřelý z drogových obchodů). Následujícího dne se Cass během večírku s Mickem Jaggerem ostře pohádala s Johnem Phillipsem a kapela toho večera prakticky přestala existovat. Manželé Phillipsovi odjeli do Maroka, Cass do Francie a čtvrtý zpěvák Denny Doherty zpět do USA. Cass před novináři jen lakonicky oznámila konec kapely a podotkla: „Ten výlet nás měl zase stmelit, ale nepovedlo se.“

  Nicméně kapela byla vázaná smlouvami, a když emoce trochu opadly, sami nechtěli zahodit kvalitní rozdělaný materiál nového alba. Na čas tedy neshody dali stranou a desku nazvanou The Papas And The Mamas dotočili. Byl z toho opět úspěch, byť ne tak zářivý jako dříve, stejně jako dva hitové singly 12:30 (Young Girls Are Coming To The Canyon) a Safe In My Garden. Umístění druhé jmenované písně na 53. místě žebříčku vydavatelskou firmu  Dunhill ale neuspokojilo, a tak v rychlém sledu vydala z desky ještě třetí singl – Dream A Little Dream Of Me.

  Byla to jedna ze tří písní, kterou kapela na album nesložila. Šlo o starou předválečnou skladbu, kterou zpíval Ozzie Nelson (otec později úspěšného zpěváka Rickyho Nelsona). Její popularita byla extrémní. Během pár let vznikly desítky předělávek v podání hvězd jako Ella Fitzgerald, Louis Jordan, Bing Crosby, Louis Armstrong, Nat King Cole, Doris Day nebo Dean Martin. Přesto všechny nakonec zastínila nakonec právě verze Cass Elliot, resp. Mamas And Papas. Ostatně ona sama k ní přistupovala s úctou ke starým verzím: „Představovala jsem si to tak, že je rok 1943, právě někdo přišel s tím, že napsal tuhle novinku, a já bych ji měla nazpívat jako úplně první.

  Ke zlosti Phillipse ale vydavatelská firma píseň prezentovala jako sólový singl Cass Elliot (vymazala dokonce Phillipsovo krátké intro, kdy Cass v písni představí).  Ve vydáních nastal rázem chaos, někde hit prezentovali jako sólo Mamu Cass, někde zase jako novou desku Mamas And Papas a někde tak napůl jako „Mama Cass a Mamas & Papas“. Všemu nasadila korunu Cass, která se – ač vždy trpěla výraznými problémy s nadváhou – pro reklamní účely nechala vyfotit nahá mezi kopretinami.

  I po této verzi vzniklo pochopitelně mnoho předělávek, ze známějších jmen vybíráme:  Anita Harris, Henry Mancini, Mills Brothers, Chicago, Beautiful South, Diana Krall, Erasure nebo Michael Bublé. Českou verzi pod názvem Hvězdy jako hvězdy nazpívala Lucie Bílá.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...