Madness – Baggy Trousers

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Skupina Pink Floyd bezesporu svojí tvorbou inspirovala mnoho a mnoho umělců. V pozitivním slova smyslu. Ale jedna jejich písnička tak rozzlobila kapelu Madness, že na ni složili odpověď. Ta měla titul Baggy Trousers.

    Madness se totiž nelíbil text písničky Another Brick In The Wall, která byla ostře namířena proti zkostnatělému britskému školství 50. let (jak jej viděl ze své zkušenosti Roger Waters). Frontman skupiny Graham „Suggs“ McPherson nám to přiblíží sám: „Baggy Trousers byla něco jako odpověď Pink Floyd. I když jsem byl mladej kluk, přišla mi tak nějak divná věta: ‚Učitelé, nechte děti na pokoji!‘ Divná…až zlověstná, i když si myslím, že Floydi byli skvělá skupina. Znělo to ale dost přitaženě, jak strašný byly dny strávený ve škole. Byl v tom velký kus snobství. Něco jako: Tak tys chodil do nóbl školy, jo? Tos měl chodit do tý MOJÍ školy!“ V jiném rozhovoru ještě doplnil: „Pink Floyd měli asi úplně jiné vzpomínky na školu. Pamatuju, jak mi bylo občas učitelů líto, protože si s námi užili fakt těžké časy, nebyli jsme žádní andílkové. A tak jsem se to touhle písničkou snažil trochu napravit.

    Skupina k písničce natočila videoklip, který režíroval jejich dvorní režisér Dave Robinson. Saxofonista Lee Thompson v něm nosí kalhoty, ve kterých předtím natáčel herec Peter Ustinov. A Lee si dokonce v klipu zalétal, k čemuž ho inspirovali zase Genesis. Kytarista Chris Foreman vyprávěl: „Jendou jsem Lee a já zašli na koncert Genesis v Drury Lane. Měli tam trik – v jednu chvíli došlo k explozi a Peter Gabriel vyletěl nad pódium. A to byl přesně důvod, proč pak Lee létal v našem klipu Baggy Trousers. Hrozně chtěl udělat něco podobného.“ Později si tento sen Thompson dokonce plnil podobě jako Gabriel i živě při koncertech.

    Baggy Trousers se staly velkým hitem, pátý singl skupině vynesl třetí bod v britské Top 10, ale hitem se stal i v Austrálii, Novém Zélandu, Holandsku nebo Irsku. Nedávno písničku oživilo i filmové komediální drama Fotbal za mřížemi.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...