Lynyrd Skynyrd – Sweet Home Alabama

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Lynyrd Skynyrd dnes patří k největším legendám tzv. „jižanského rocku“. Jejich první singly přitom propadaly jeden po druhém, až teprve pátý zabodoval. A zabodoval tak, že i kdyby skupina už jiný nenatočila, byla by přesto v hudební historii zapsaná. Důvod se jmenuje Sweet Home Alabama.

  Tzv. jižanský rock je termín, který se používá pro blíž neohraničenou hudební scénu jižní části Spojených států. Jde o rockové skupiny kombinující ve stylu i prvky blues a country, přičemž typickým znakem je hlavně dominantní elektrická kytara. Sami Lynyrd Skynyrd sice nazpívali nejslavnější píseň o Alabamě, ale sami pocházeli z Jacksonville na Floridě.

  Sweet Home Alabama se rodila během zkoušky. Ed King v kapele přešel z baskytary na kytaru a skupina jammovala, aby se patřičně „zajel“. Během zkoušek začal hrát Gary Rossington riff, který se Kingovi zalíbil. Natolik mu nešel z hlavy, že se mu v noci po zkoušce zdál sen, kde už slyšel písničku prakticky hotovou. Druhý den ji nazkoušeli a brzy nahráli pod dohledem producenta Ala Koopera (toho, který se poprvé vyšvihl coby klávesista Boba Dylana). Brzy poté už si razila cestu žebříčkem vzhůru do Top 10.

  Slavný je konflikt, který Lynyrd Skynyrd touto písní řešili s Neilem Youngem. Skupinu měla popudit Youngova písnička Southern Man (Jižan), která naznačovala, že „Jižani“ jsou rasisté. A tak věnovali na oplátku jmenovitě Youngovi celou sloku písně, ve které jej ujistili, že na Jihu už není vítán (v pozadí můžete zaslechnout Ala Koopera, jak v jednu chvíli napodobuje Youngův zpěv zmíněné melodie Southern Man). Celý spor byl ale myšlen spíše jako nadsázka, zpěvák kapely Ronnie Van Zant s chutí občas vystupoval v triku s Neilovým jménem (dokonce se v něm nechal vyfotit na obal alba Street Survivors). Naopak Neil Young písničku sám zahrál na smutečním koncertě po tragické letecké nehodě, při které zemřeli tři členové Lynyrd Skynyrd. „Napsali jsme Alabamu jako vtip,“ řekl později Van Zant. „Ani jsme o tom nepřemýšleli, ta slova prostě nějak vyplynula. Smáli jsme se tomu jak blázni… Neila Younga jsme milovali, milovali jsme jeho muziku.“ Sám Young zase k písni řekl v roce 1995: „Vůbec mě tím nenaštvali. Zatraceně, Sweet Home Alabama je úžasnej song. Už jsem ho několikrát sám hrál…“

  Hudebníkům neunikne, že je v písni kuriózní chyba. Kytarové sólo je totiž nahrané ve špatné tónině, ačkoliv přesto v písni ladí. Ed King se při nahrávání spletl a zahrál sólo v e moll pentatonice, ačkoliv měl hrát v G dur. Nicméně výsledek zapadl do pentatonické stupnice písně a výsledek tedy nezní falešně. Al Kooper tomu zprvu nemohl uvěřit, výsledek pustil svému příteli, kytaristovi Mikeu Bloomfieldovi, ale i ten jej ujistil, ať to ponechá tak, jak to je. Další původně neplánovanou drobností v písni byl úvod, kde slyšíme Ronnieho říkat: „Turn it up!“ („Zesil to!“). To k písni také nepatřilo, šlo o větu směřovanou zvukovému inženýrovi před samotným natáčením, nicméně producentovi i kapele se to v intru skladby natolik líbilo, že větu ponechali i v konečném mixu.

  Skladba zazněla v mnoha filmech jako Forrest Gump, Con Air či přímo Sweet Home Alabama. Spolu s jazzovým standardem Stars Fell On Alabama je vnímaná jako hymna státu Alabama. Kingova kytara, na kterou píseň nahrál, je dnes vystavena v Rock and Roll Hall of Fame Museum (v Clevelandu).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...