Lovin’ Spoonful – Summer In The City

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Noc a den v letním rozpáleném městě. Zatímco ve dne se nedá vyrazit ven, protože jsou tam davy lidí a pálící slunce, v noci si lze užívat života a svádět krásné ženy. Právě o tom je hit Summer In The City skupiny Lovin’ Spoonful. Aby atmosféra města byla dokonalá, slyšíme dokonce poprvé v popové písni různé „ruchy“ obyčejného dne od sbíječky po troubení volkswagena – Brouka.

  Hlavními autory písně byli bratři John a Mark Sebastianovi. „Bylo nám jasné, že jediný způsob, jak se udržet nahoře, je každý další singl udělat jinak než ten předešlý,“ konstatoval John Sebastian, leader skupiny. Ale samotný námět Summer In The City přišel od člověka, který v kapele nehrál. „S prvotní ideou přišel můj brácha Mike,“ potvrzuje Sebastian. „Měl vymyšlený ten bezvadný refrén a skvěle mu to šlapalo. Jenže já jsem tomu chtěl dát ještě větší grády.“

  Další částí přispěl baskytarista Steve Boone, jak připomíná opět Sebastian: „Steve přišel s tou střední pasáží, která podle mě zní jak z Gershwina. Najali jsme tehdy zvukaře z rádia, odborníka na zvukové efekty, který pro nás nahrál dechy a dopravu, skutečnou přímo z New York City.Boone popisuje svůj příspěvek skromně: „Summer In The City už byla skoro hotová, když nám ji přinesl Johnův brácha Mark. Během nahrávání jsme zjistili, že nám tam chybí něco doprostřed. Měl jsem v hlavě takový riff na piáno, který jsem si často hrál, a on tam přesně sednul. A tak jsem se stal spoluautorem písničky.“

  Lovin’ Spoonful vydali Summer In The City jako singl v parném červenci 1966 a písnička okamžitě vyrazila na úspěšné tažení světovými hitparádami, v americkém Billboardu se na tři týdny zastavila na vrcholu v době, kdy tento patřil Britům – Lovin’ Spoonful se doslova vmáčkli mezi hity Troggs (Wild Thing) a Donovana (Sunshine Superman).

  Jen krátce po vydání singlu ovšem došlo k situaci, která kariéru kapely v důsledku zničila. Skupina byla na vrcholu, Summer In The City měli v čele žebříčku, získali zakázku opatřit hudbou film Francise Forda Coppoly Teď už jsi velký chlapec a jednalo se o jejich angažmá do hlavních rolí televizního seriálu (projekt, z něhož nakonec vznikla skupina Monkees). Následovala však aféra, při které byli Steve Boone a kytarista Zal Yanovsky zatčeni za držení drog a Yanovsky jako Kanaďan vzápětí deportován ze země. V kapele to začalo skřípat, Yanovsky ji nakonec zcela opustil a po dalším vlažně přijatém albu Everything Playing jej následoval také leader John Sebastian.

  Summer In The City později zazněla též v seriálu Simpsonovi nebo v akčním hitu s Brucem Willisem Smrtonosná past 3. Několikrát se dostala do televizních reklam. Hvězdné trio Cream (Clapton – Baker – Bruce) inspirovala zase k napsání písně Tales Of Brave Ulysses. Přímo do svého repertoáru ji převzali např. B. B. King, Joe Cocker, Styx nebo Quincy Jones. Figuruje také v přehledu pětistovky nejlepších písní historie podle časopisu Rolling Stone.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...