Lovin’ Spoonful – Did You Ever Have To Make Up Your Mind?

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Americká kapela Lovin’ Spoonful vznikla v New Yorku v roce 1965. Nechtěli napodobit tehdy tak populární anglické beatové skupiny, spíše chtěli – slovy jejich leadera – znít jako kombinace rock and rollového kytaristy a zpěváka Chucka Berryho a bluesmana Mississippi Johna Hurta. Dnes se podíváme na jejich hit s nejdelším názvem Did You Ever Have To Make Up Your Mind?.

  Stal se úspěšným tak trochu neplánovaně, protože málem zůstal jen písničkou schovanou na jednom z jejich alb. Lovin’ Spoonful zazářili hned prvním singlem Do You Believe In Magic, který se do americké Top 10 dostal v létě roku 1965. Kapela úspěch hned podpořila svým debutovým albem nazvaným podle hitu. LP deska měla úspěch, ale písničky z alb se v rádiích hrály podstatně méně než singly, takže byly určené spíš pro už „chycené“ fanoušky. Kapela zatím do světa poslala další singlové hity You Didn’t Have To Be So Nice a Daydream, které také obě najdeme na druhém albu kapely opět pojmenované podle aktuálního hitu (Daydream).

  Zatímco ale kapela pracovala na hudbě pro film Woodyho Allena Co je nového, kotě? (What’s Up, Tiger Lily?), z čehož hitový singl nekoukal, firma Kama Sutra potřebovala fanoušky kapely držet v pozornosti. A tak znovu prošla obě alba a nakonec z prvního vybrala na další singl písničku Did You Ever Have To Make Up Your Mind?. Ta vzápětí raketově vyskočila v žebříčku až na #2 místo za nejnovější hit Rolling Stones Paint It Black.

  Písničku pojmenovanou „Už ses někdy musel rozhodnout?“ napsal John Sebastian o dvou dívkách, které poznal během letního tábora. Snažil se tehdy krásné dívky zaujmout, a alespoň jednu z nich získat, což se mu sice nepodařilo, zato mu ale tento zážitek poskytl invenci ke složení zmíněné písně. Se vším porozuměním k raněnému egu mladého Sebastiana nám jeho neúspěch na milostném poli dal tedy skvělou píseň.

  Skladba zazněla i v kultovním filmu Michelangela Antonioniho Zvětšenina a nové verze posléze nahráli také Knack, Bud Shank, Dick Rosmin, Good Brothers nebo Curtis Stigers.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...