Little Jimmy Osmond – Long Haired Lover From Liverpool

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Každá doba, každá země má své dětské pěvecké hvězdy, od Shirley Temple a Brendy Lee až po Pavla Horňáka. Do jisté míry nedokonalý dětský zpěv kombinovaný s naivností dětství zkrátka funguje na všechny generace i národy. V Americe byl jednou z dětských hvězdiček Jimmy Osmond.

  Jimmy začal sbírat profesionální zkušenosti skutečně rychle, protože byl členem velmi úspěšné rodinné skupiny Osmonds, která vydávala hit za hitem od počátku 70. let. Novináři tehdy dokonce s oblibou psali o Osmondmanii. Jimmy byl z celé sourozenecké party nejmladší a naskočil proto o něco později, zato se vzápětí stal vůbec nejmladším dobyvatelem britského žebříčku. V roce 1972 tehdy devítiletý na vrchol usadil hit Long Haired Lover From Liverpool.

  Dlouhovlasý milenec z Liverpoolu původně vůbec nebyl dětskou písničkou. V roce 1969 ji napsal a nazpíval Christopher Kingsley, ale ačkoliv se nahrávka dostala do rádií, rychle zapadla. Přesto si jí všimla Jimmyho matka a usoudila, že je to přesně písnička pro jejího devítiletého benjamínka. Mike Curb, president firmy MGM, s ní souhlasil, o výrazné vokály se postarala jeho vlastní skupina Mike Curb Congregation a šéf osobně se ujal produkce nahrávky, kterou poslali na trh o Vánocích 1972. V Americe měla solidní úspěch, ale v Británii to byl doslova trhák, který na pět týdnů ovládl žebříček a sestřelil z něj i tak ostříleného rock and rollového veterána, jakým byl Chuck Berry (My Ding-A-Ling). Jimmy ustoupil nakonec až novému hitu Blockbuster od kapely Sweet.

  Dnes je Jimmy čtyřnásobný otec, uznávaný podnikatel, úspěšný herec i muzikant, který spolupracoval i s Michaelem Jacksonem nebo skupinou Bon Jovi. Svému hitu o Liverpoolu vděčí za hodně, ostatně zpíval ho prý už více než tisíckrát, ačkoliv se smíchem říká, že ho pronásleduje celý život. „Už jsem pochopil, že s lidskými vzpomínkami si nelze zahrávat. Dokonce jsem se snažil tu písničku konečně už nechat být a přestal ji zpívat. Jenomže jsme vystupovali ve Wembley Areně a to místo málem explodovalo. Prostě mě donutili ji znovu zazpívat.“ A čeho co si ze slávy, kterou písnička Jimmymu přinesla, cenil nejvíc? „Udělat písničku o Beatles, to dávalo smysl. Paul McCartney potom přivedl svou dceru, aby se se mnou seznámila a chtěli ode mě autogram.“ Co dodat? Ačkoliv šlo o radost jeho dcery, jistě není mnoho lidí, které Paul McCartney požádal o autogram. Sám Jimmy by si ji ale nepustil: „Kdepak, nejsem narcis, své písničky opravdu neposlouchám, miluju klasický rock a Eagles.“

  Zbývá dodat, že u nás ji velmi zpopularizovala Naďa Urbánková pod názvem Blonďák s červenou bugatkou.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...