Little Eva – The Loco-Motion

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Další z téměř pohádkových příběhů o tom, jak se chudá dívka ke štěstí a slávě náhodou dostala, to je příběh zpěvačky, která si říkala Little Eva. Její cestou ke slávě byla nezapomenutelná The Loco-Motion.

  Než se proslavila jako Little Eva (Malá Eva, měřila jen něco málo přes 150 cm), používala své občanské jméno Eva Boyd. Byla to sedmnáctiletá dívka černé pleti, která zpívala se skupinou Cookies a přivydělávala si jako chůva u manželů Carole Kingové a Gerryho Goffina. Ti byli navíc – ač sami ne o moc starší než Eva – zavedenou skladatelskou dvojicí, a to zejména poté, co žebříčky bourala jejich Will You Love Me Tomorrow (v podání Shirelles).

  Goffin prý nosil nápad na The Loco-Motion v hlavě několik let, ale zdál se mu natolik hloupý, že se nikdy nezabýval tím, aby jej dotáhl do konce. Prý polotovar písně manželce Carole představil se slovy: „Bude to znít úplně nablble, ale k čertu s tím.“ Carole melodii zkoušela vylepšit na piáno, když si Gerry všiml, že rytmus zní trošku jako lokomotiva. Do toho začala chůva Eva improvizovaně tancovat s jejich malou dcerou Louise, a to vnuklo Goffinovi nápad, že by mohla být lokomotiva názvem nového tance. Slova typu ‚pojďte si všichni zatancovat nový tanec lokomotivu‘ byla hotová během chvíle, a jelikož u celého vzniku byla právě i chůva Eva, Gerry navrhl, aby nazpívala demo snímek, který potom nabídnou někomu dalšímu (v hledáčku prý měl zpěvačku Dee Dee Sharp).

  Ale producent Don Kirshner, když slyšel demo nazpívané Evou, usoudil, že to je přesně ono. Manželé mu dali za pravdu – čímž se ovšem připravili o svou chůvu. Protože po vydání se The Loco-Motion stala ihned hitem #1, prodalo se jí přes milión kusů a z Evy Boyd byla rázem slavná Little Eva (jméno si změnila podle jedné postavy z pohádky Chaloupka strýčka Toma). Carole King později řekla: „Věděli jsme, že umí zpívat, už když jsme ji poznali. Bylo vlastně jen otázkou času, kdy pro ni něco napíšeme.“ Sama Carole na nahrávce hrála na piáno, o doprovodné vokály se postaral zbytek skupiny Cookies (která se později sama proslavila hitem Chains, jejž nahráli i Beatles). Taneční choreografii nového tance „lokomotiva“ si nakonec Little Eva vymyslela sama a předvedla ji i v televizi, když dělali singlu promo.

  Little Eva poté nazpívala ještě řadu písniček, i když žádná už neměla tak strhující ohlas jako právě The Loco-Motion. Tu v roce 1974 znovu přezpívali Grand Funk Railroad ve více rockové úpravě a znovu s ní zabodovali na prvním místě žebříčku. První hit přinesla také australské zpěvačce Kylie Minogue, u nás ji svého času nazpívala Hana Zagorová (Diskohrátky).

  Eva Boyd alias Little Eva opustila hudební business v roce 1971, i když se později ještě ke zpívání vrátila. Perličkou je, že za sebe na místo chůvy u slavných skladatelů sehnala náhradu – svou sestru Idaliu, která poté také nazpívala jeden singl (Hula Hoppin’), ale pohádkový příběh už se neopakoval.
  Bohužel, Little Eva podlehla rakovině v roce 2003.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...