Linda Ronstadt – It’s So Easy

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Na konci 50. let zazářil v Americe rock and rollový muzikant Buddy Holly, ale bohužel jeho kariéru velmi brzy zastavila letecká katastrofa. Od té doby jeho písně žily i v podání mnoha a mnoha dalších hudebníků. Např. Linda Ronstadt přezpívala jednu z jeho posledních nahrávek It’s So Easy.

  Buddy Holly napsal It’s So Easy se skladatelským partnerem a producentem Normanem Pettym, natočil ji se svou věrnou skupinou Crickets v roce 1958, jen několik měsíců přes tragickou nehodou. Ačkoliv byl ale Buddy Holly v té době velkou hvězdou, singl po vydání kupodivu nezabodoval a hit se z ní stal vlastně až s Buddyho smrtí.

  Linda Ronstadt za sebou měla v roce 1977 už více než tucet hitových singlů, když se rozhodla tento starý rock and roll oživit. Bylo to v době natáčení jejího alba Simple Dreams, kdy spolupracovala s producentem Peterem Asherem, který sám v 60. letech nazpíval celou řadu hitů jako člen dvojice Peter And Gordon (včetně několika písniček Buddyho Hollyho, např. True Love Ways).

  Nakonec z toho byl enormní úspěch. Album Simple Dreams sestřelilo z vrcholu (po neuvěřitelných 29 týdnech prvenství) album Rumours od Fleetwood Mac a v oblasti country zase koncertní album Elvise Presleyho (Elvis In Concert). Získalo také Grammy a z desky vyšly hned dva singly, právě It’s So Easy, která celé album otevírala, a Blue Bayou původně od Roye Orbisona. It’s So Easy potom v Americe vyskočila do první pětky a zabodovala i v dalších zemích (Kanada, Holandsko, Nový Zéland…).

  Lindina verze později zazněla např. v oscarovém hitu Zkrocená hora. Skladbu zpívali např. také Paul McCartney, Bobby Vee, Skeeter Davis, Connie Francis, P. J. Proby nebo ji instrumentálně natočil Hank Marvin ze Shadows.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...