Lesley Gore – It’s My Party

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnes se v hudební knihovně podíváme na samotný začátek 60. let, kdy svou první desku vydala zpěvačka pocházející z New Yorku. Jmenovala se Lesley Gore a původně to vypadalo, že bude pracovat v otcově firmě na dětské oblečení, ale nahrávka It’s My Party jí změnila život.

  Lesley bylo 16 let, když jí dal šanci tehdy také ještě prakticky neznámý producent Quincy Jones, nazpívala písničku o velké párty, ze které mladé dívce její přítel uteče s jinou dívkou. Chytlavá melodie a text, se kterým se leckterá dívka ztotožnila, udělaly z desky okamžitě obrovský hit číslo jedna a ze dne na den se Lesley Gore změnil život, za singl získala zlatou desku z milionového prodeje a byla také nominovaná na cenu Grammy. Začalo se jí přezdívat Teen Queen a vydávala hit za hitem (následující singlový hit Judy’s Turn To Cry na „Party“ textově navazoval).

  It’s My Party přitom byla už starší písnička, nazpívala ji Helen Shapiro na své album Helen in Nashville. Jones slyšel její demo a vybral ho jako jednu z téměř dvou stovek nahrávek, které dal Lesley k tomu, aby si vybrala, co nazpívá. Právě na ní se nakonec oba shodli a vyfoukli ji tak Philu Spectorovi, který se ji chystal ve stejné době vydat s The Crystals (proslavených s Da Doo Ron Ron). Když se Spector s Jonesem potkali na koncertě Charlese Aznavoura, Spector mu o tom pověděl a Jones prý okamžitě jel do studia, a hotové nahrávky s Lesley nechal ihned lisovat na singly, aby je do dvou dnů mohl poslat do obchodů a Spectora předběhl (což se mu povedlo).

  Písničku později předělali např. Bryan Ferry, Dave Stewart s Barbarou Gaskin, The Chiffons, Paris Sisters, Brenda Lee a v neposlední řadě také právě zesnulá Amy Winehouse.

  Interpret: Lesley Gore
  Autoři: Walter Gold, John Gluck Jr., Herb Weiner
  Rok vydání: 1963

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...