Les Humphries Singers – Mama Loo

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Skupina Les Humphries Singers byla mezinárodním seskupením zpěváků, kteří slavili největší úspěchy v první polovině sedmdesátých let. Vedl je Angličan, který si s autorskými právy mnoho starostí nedělal. Poznáte, čemu byl kupříkladu velmi podobný jejich hit Mama Loo?

  Skupina je spojena hlavně s německou scénou, protože stěžejní hity natáčela během svého hamburského působení – a konečně řada členů také z Německa pocházela. Zpívali ale anglicky a vedoucím sboru byl Angličan John Lesley Humphreys. Chtěl vytvořit stejně úspěšný sbor jako Edwin Hawkins Singers, který se celosvětově proslavil gospelem Oh Happy Day. To se mu sice nepodařilo, ale přesto byli Les Humphries Singers několik let skupinou v kontinentální Evropě velmi úspěšnou. Sborem prošli také třeba Liz Mitchell (Boney M) nebo John Lawton (Uriah Heep).

  John Lesley Humphreys hledal pro sbor písničky ze všech možných hudebních žánrů a propojoval je navzájem, takže v jejich repertoáru se souběžně projevovaly vlivu gospelu, rock and rollu, folku i popu a blues. A jak bylo řečeno, Humphreys si nelámal hlavu s autorskými právy, mnohdy poslepoval i kusy celých známých písniček, které textově upravil a výsledek suverénně podepsal svým jménem. Díky tomu musel kupříkladu Jimmy Driftwood jen koukat, když slyšel celoevropský hit Mexico, který jakoby z oka vypadl jeho dřívějšímu The Battle Of New Orleans.

  Na Mexico pak Les Humphries Singers navázali ještě úspěšnějším singlem Mama Loo. Ten se v roce 1973 probojoval na vrchol žebříčků v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku a nikdo neřešil, že je k nerozeznání podobný starému hitu Barbara Ann, asi nejvíc proslavenému skupinou Beach Boys. Humphries do něj dokonce namontoval ještě kousek jiného rock and rollového hitu – Ready Teddy Little Richarda. Opět ale jako autor figuroval pouze on. Odvaha mu tedy nechyběla.

  Les byl také známý jako autor titulní znělky německého kriminalistického seriálu Derrick. Ani v tom případě ale nešlo o zcela autorskou melodii, Humphries si totiž „vypomohl“ jednou ze suit Dmitrije Šostakoviče. Později se sbor rozpadl a Humphries zmizel z veřejného života, v Anglii měl navíc problémy kvůli daňovým únikům. Dožíval opuštěný v Anglii, roku 1998 se opět vynořil v kuriózní situaci, kdy předstíral vlastní smrt a vydával se za svého bratra. Skutečně zesnul v prosinci roku 2007. Někteří členové sboru se ještě v 90. letech pokusili pod jeho názvem o návrat se starými hity, ale samotný Les Humphries už mezi nimi nefiguroval.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...