Leonard Cohen – Hallelujah

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Leonard Cohen je vedle Neila Younga nejslavnějším Kanaďanem na hudebním poli: nejenom muzikant, ale i básník a spisovatel. V roce 1984 vydal album Various Positions, na kterém se objevila písnička Hallelujah, která zprvu nevzbudila větší rozruch, ale během několika let se stala jednou z nejnahrávanějších písniček a v roce 2008 se dostala do britského žebříčku hned ve čtyřech různých verzích, včetně té originální od Cohena.

  Hallelujah (Aleluja) je hebrejské slovo, které znamená Sláva Pánu, a tahle písnička vysvětluje, že existuje mnoho způsobů této slávy,“ vysvětloval Leonard Cohen. „Já tvrdím, že všechny tyto oslavy, dokonalé i pokulhávající, mají stejnou hodnotu. Je to touha dokázat svou víru v život, ne nějak formálně, nábožensky, ale s nadšením a plnými emocemi.“

  Písnička prý vznikala postupně zhruba pět let, během nichž Leonard napsal přes osmdesát slok, než byl s několika z nich natolik spokojen, aby postoupily do finální verze (přesto je později bude na koncertech s oblibou měnit). Když se potom Leonard sešel v roce 1984 v Paříži s Bobem Dylanem, zahrál mu ji, a Dylanovi se moc líbila, zejména její poslední sloky. I to pomohlo, aby Cohen zařadil skladbu na své následující album Various Positions (a sám Dylan si ji několikrát vypůjčil na své koncertní vystupování).

  Nicméně po vydání si písnička sama za sebe nijak zářivě nevedla. V Americe zcela prošuměla, v Británii zabodovala pouze na #36 a zdálo se, že zůstane zapomenutou perlou Cohenova repertoáru. V roce 1991 si ji s Cohenovým svolením vybral do repertoáru John Cale a zařadil ji na album natočené ke Cohenově poctě (I’m Your Fan). Tam odsud si ji zase vypůjčil Jeff Buckley. Zprvu ani jeho verze neznamenala velký hit, ale začínala znít stále častěji. V roce 2007 fanoušci předčasně zesnulého Buckleyho skladbu objevili díky talentové soutěži American Idol, a to, co následovalo, by se dalo označit za mánii.

  V následujících letech vzniklo na tři stovky různých verzí a zazněla v nespočetném množství filmů. Z nejznámějších hudebníků si Hallelujah vypůjčili např. Bono, Willie Nelson, Bon Jovi, Il Divo, Damien Rice, k. d. lang, Christina Aguilera, Neil Diamond, Allison Crowe nebo Glen Hansard s Markétou Irglovou. U nás navíc také Lucie Bílá, Gabriela Osvaldová, Jakub Smolík, Jitka Zelenková a zatím nejnověji svérázný písničkář Xavier Baumaxa. Zašlo to tak daleko, že sám Leonard Cohen poznamenal: „Zrovna jsem četl kritiku filmu Watchman, kde jeden kritik prosí, aby už bylo konečně uvaleno embargo na používání Hallelujah ve filmech a televizních show. A musím říct, že to začínám cítit stejně. Myslím si, že je to dobrá píseň, ale už ji zpívá příliš mnoho lidí.“ Později však znovu konstatoval, že je velmi rád, že se tolika lidem líbí a přezpívávají ji.

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...