Led Zeppelin – Black Dog

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Led Zeppelin je snad vůbec největší rocková kapela historie, jejich alba přepisovala dějiny zejména na přelomu 60. a 70. let a právě do nich se dnes podíváme za písní Black Dog.

  Černého psa (Black dog) natočili Led Zeppelin na své čtvrté album, hudebně je inspirovali tehdy ještě bluesoví Fleetwood Mac písní Oh Well, stejně jako blues Muddyho Waterse Electric Mud. Úvod na bicí nástroje si zase John Bonham vypůjčil od Little Richarda z písně Kepp a Knockin‘. K této směsi pak Zeppelini přidali to, co uměli nejlépe, a vše pojmenovali podle černého labradora, který se zrovna potuloval kolem studií během natáčení (s textem písně jinak vůbec nesouvisí). Vznikla tak nesmrtelná rocková klasika, kterou například britská publikace Q označila za vůbec největší kytarovou skladbu historie.

  Nejlépe se singl prodával překvapivě ve Švýcarsku, ale bodoval i v Británii, Americe, Kanadě, Austrálii, Holandsku nebo Německu.

  Z hudebního hlediska je zajímavé, že Jimmy Page zde natočil hned  čtyři kytarové party přes sebe a že baskytara Johna Paula Jonese jde záměrně rytmicky jakoby proti bicím Johna Bonhama, což dodává skladbě originální a zcela specifickou náladu (Jones sám k tomu jednou řekl, že chtěl vymyslet něco, na co se nebude dát tancovat). Nejsnáze se s písničkou popral zpěvák Robert Plant, vokální stopu nahrál hned na druhý pokus a měl hotovo.

  Interpret: Led Zeppelin
  Autoři: Jimmy Page / Robert Plant / John Paul Jones
  Rok vydání: 1971

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...