La‘s – There She Goes

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Být v šedesátých letech kapelou z města Liverpool s nadsázkou znamenalo téměř hned i nahrávací smlouvu. V dalších desetiletích už „merseybeatová“ mánie polevila, ale i tak se proslavila řada skupin z toho přístavu (např. Frankie Goes To Hollywood, Echo & the Bunnymen nebo Atomic Kitten) stejně jako kapela, která dnes obohatí naši hudební knihovnu se svým hitem There She Goes. Jsou to The La’s.

  Autorem písničky byl leader kapely, zpěvák a skladatel Lee Mavers a hit pojmenoval i jediné album kapely. Na singlu pak vyšel hned čtyřikrát za sebou a pokaždé zabodoval, poprvé to bylo v roce 1988 (#51), mnohem lépe se prodával podruhé o dva roky později (#13), třetí vydání spadá do roku 1999 (#65) a zatím naposledy vyšel v roce 2008, překvapivě znovu na vinylu k dvacetiletému výročí písničky (#181).

  Někteří v textu písničky viděli ódu na heroin a členové skupiny – popravdě spíš asi kvůli reklamě – občas sami mlžili, je-li to pravda, či není (zatímco basák John Powers to nevyvrátil, kytarista Paul Hemmings to zcela popřel). V roce 1990 pak dostala pro změnu ironický charakter, když ji díky jejímu názvu („Támhle jde“) DJové s oblibou věnovali odstupující „železné lady“ Margaret Thatcher.

  Stylově chtěli The La’s písničku natočit v duchu šedesátých let, novináři si dokonce ze zpěváka a autora písničky Maverse dělali legraci, že zakázal ve studiu uklízet, aby na technice ležel prach ještě z 60. let. Legraci si sice dělat mohli, ale singl se stal velkým hitem a jeho čtyři návraty do britského žebříčku hovoří za vše (v první padesátce navíc bodoval i v Americe).

  Hudebně je na písničce zajímavé, že vlastně nemá klasické sloky – všechny jsou opakovaným refrénem s různými slovy. There She Goes zazněla také v mnoha filmech a seriálech (např. Gilmourova děvčata nebo Fotbalové opojení s Colinem Firthem) a přezpívali ji také Robbie Williams, The Boo Radleys a v roce 1999 ji do žebříčků znovu vrátili Sixpence None The Richer.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...