Kinks – Victoria

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv se za první rockovou operu historie označuje album Tommy od The Who, je to informace značně zkreslená. Podobně koncepčních rockových alb už v době jeho vydání existovala celá řada. Výrazně se jim začala věnovat např. skupina Kinks. Dnes nás zajímá jejich LP Arthur, z něhož si připomeneme skladbu Victoria.

  Celý název alba zněl Arthur (Or The Decline And Fall Of The British Empire), tedy Arthur aneb Vzestup a pád Britského impéria. Ray Davies album složil prakticky jako soundtrack pro televizní hru, kterou sepsal s Julianem Mitchellem (u nás známý jako autor řady epizod seriálu Inspektor Morse). Z televizního projektu nakonec sešlo, ale Kinks naštěstí i tak album vydali jako své sedmé LP.

  Hlavní postava desky nebyla historická, Ray Davies se inspiroval osudy svého švagra Arthura, který se s Daviesovou sestrou Rose z Británie odstěhoval za prací do Austrálie. Popsal na něm zkrátka osudy průměrného Brita v poválečném království. „Později jsem se Arthurovi omlouval, že jsem ho využil jako téma pro tu desku,“ napsal Davies do své autobiografie X-Ray, „ale on moji omluvu odmítl, prý mu to naopak lichotilo. Řekl mi, že věděl, že je to o něm a že mu to připomínalo domov.“ Samotná skladba Victoria jako úvod celé koncepce desky ale není přímo o Arthurovi, vzpomíná na viktoriánskou Anglii, kde život byl Daviesovými slovy „tak čistý, jako byl sex obscénní.“

  Prodejnost alb skupiny Kinks této éry je poněkud záhadná. Ačkoliv vydávali hit za hitem a recenze alba Arthur byly velmi pozitivní (Rolling Stone dokonce označil album za nejlepší britské LP roku v době, kdy už např. Beatles vydali své Abbey Road), deska se prodávala špatně. Do britského žebříčku nezasáhla vůbec, do amerického Billboardu pouze na #105. O něco lépe si vedla samotná Victoria.

  Písnička připomínající éru – dnes již druhé – nejdéle vládnoucí panovnice Británie vyšla na singlu nejprve pouze v USA a stala se tam jejich největším hitem od vydání slavné Sunny Afternoon – ačkoliv pozice 62 také nebyla nijak oslňující. Přesto to inspirovalo britský trh a po dvou propadácích z desky (Drivin’ a Shangri-La) vyšla Victoria i v Británii a přeci jen se propracovala do Top 50 (#33). Úspěch měla také v Austrálii nebo Kanadě. Ray Davies dodnes písničku připomíná na svých koncertech (zařadil ji na live album The Storyteller). Zazpíval si ji také jako host kapely Mando Diao v pořadu MTV Unplugged a zcela přepracovanou verzi s mohutným chorálem nahrál na CD The Kinks Choral Collection (2009).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...