Kinks – Tired Of Waiting For You

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Když skupina (nejen) v šedesátých letech prorazila s nějakým singlem, nezřídka se ten další snažila udělat co nejpodobnější, aby si jej koupili všichni fanoušci znovu. Otázkou pak bylo, co nabídnout jako další singl, protože stále se opakovat nešlo. Tento problém řešili v roce 1965 i Kinks.

  První singly Kinks propadly, ale pak přišel v roce 1964 zlom s hitem You Really Got Me, následující All Day And All Of The Night byla téměř k nerozeznání podobná, ale autor a leader skupiny Ray Davies dobře věděl, že další podobná riffová skladba by už byla moc. A tak kapela přišla s něčím úplně jiným – pomalejší baladou Tired Of Waiting For You. A zase to vyšlo, z vrcholu žebříčku musel ustoupit srdcervoucí trhák You’ve Lost That Lovin’ Feelin’ amerických Righteous Brothers, protože Kinks se vrátili znovu až na #1.

  Přitom nahrávací společnost tehdy na skupinu tlačila a stále chtěla další a další hity, vzpomíná i Ray Davies: „Tired Of Waiting For You byla jedna z prvních písniček, kterou jsem napsal, tak někdy kolem patnácti. Byla hodně ovlivněná americkým country a natáčeli jsme ji s Kinks, když už jsme měli dva hity číslo jedna. Jenže jsem k ní neměl hotová slova, skládal jsem ji jako instrumentální písničku. Tak jsem radši předstíral, že mě bolí v krku a že bych to radši nazpíval až další den. Tím jsem získal čas a přes noc stihl napsat text. A šlo to zase na první místo, což bylo úžasný.“

  Rayův bratr Dave Davies, kytarista Kinks, k písničce doplňuje: „To byla naše první hitová balada, hitová balada, to zní trochu divně, že? Každopádně už jsme ji v té době pár let hráli, byla to instrumentálka, kterou jsme s Rayem hráli dohromady, protože Ray je vážně dobrej kytarista. No, a potom k tomu napsal slova a nahráli jsme to, ale pořád nezněla dobře. Kytarový party byly slabý, tak jsem k hotový nahrávce nakonec ještě dohrál trochu ostřejší kytaru navíc.

  Mezi těmi, kdo Tired Of Waiting For You v pozdějších letech převzal, nechybějí jména jako Suzi Quatro, Green Day nebo Little Angels. Kinks ji v živé verzi vydali ještě na albu Live At Kelvin Hall (1967). Sám Ray Davies se k ní v roce 1998 vrátil ve svém koncertním programu vydaném i na CD The Storyteller a v roce 2010 ji zařadil na své album See My Friends (v nové verzi nahrané společně s Garym Lightbodym ze skupiny Snow Patrol).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...