Kinks – Lola

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Myslím, že není v historii rocku mnoho písniček o transvestitech, přesto jeden z nejslavnějších hitů skupiny Kinks je přesně o tom – chodí jako žena, ale mluví jako muž, to je Lola…

  Hit Lola napsal Ray Davies (jako většinu písní Kinks) a existují dvě teorie její inspirace, jednou je Candy Darling, což byl transvestita, který se přátelil s řadou muzikantů včetně Daviese (Lou Reed o něm napsal Walk On The Wild Side). Druhou je příběh, kdy prý opilý manažer Kinks začal v klubu tančit s transvestistou v domnění, že je to žena, což Daviese k písni prý také inspirovalo (sám Davies dnes podtrhuje tuto druhou variantu).

  V písničce původně nazpíval verš „piješ šampaňské, ale chutná spíš jako Coca Cola“, kapela tak předala singl k vydání a odjela na turné do Ameriky, ale britská BBC vzkázala, že písničku nebude hrát, protože jde o neplacenou reklamu firmě Coca Cola. Davies se tedy na otočku z New Yorku vrátil a přezpíval ke spokojenosti BBC verš na „neškodnou“ Cherry Colu. Po vydání singl vrátil Kinks do Top 10 na obou stranách Atlantiku (zejména v Americe předtím jejich sláva ustupovala), bodoval vysoko také v Holandsku, Švýcarsku, Itálii, Irsku, Rakousku nebo Novém Zélandu. Je to také další z 500 nejlepších písní historie podle časopisu Rolling Stone.

  Slavný hudební komik Weir Al Yankovic později parodoval písničku s novým názvem Yoda (odkaz na Hvězdné války), Ray Davies Lolu přezpíval i na své (zatím) poslední album See My Friends jako duet s Palomou Faith, s Kinks na desce vyšla i koncertní verze na albu One For The Road.


  Interpret: The Kinks
  Autoři: Lola
  Rok vydání: 1970

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...