Kinks – Dedicated Follower Of Fashion

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Včera jsme v hudební knihovně připomínali písničku, kterou napsal Ray Davies z Kinks a proslavila kapela Pretenders, dneska se zastavíme právě u Daviese a jeho kapely. Jedním z jejich hitů, typický Rayovým rukopisem, se jmenuje Dedicated Follower Of Fashion.

   
  Sláva Kinks se rozletěla díky ostrým riffovým písničkám jako You Really Got Me, All Day And All Of The Night nebo Till The End Of The Day, ale skládat rock and rollové vypalovačky o lásce nebylo přesně to, co Raye Daviese na muzice lákalo. Podobně jako Lennon s McCartneym, Jagger s Richardsem nebo Pete Townshend z Who i Davies chtěl svými písničkami nejen bavit, ale také něco říkat. A jako většina dobrých umělců brzy zjistil, že inspirace je všude kolem, jeho specialitou se staly obrázky z života kolem něj, příběhy často i o skutečných lidech, nebo komentáře o aktuálních trendech, velmi často komentáře ironií podkreslené. Londýn byl tehdy centrem módy doslova ve světovém měřítku a slavná Carnaby Street byla jejím symbolem číslo 1. A právě Dedicated Follower Of Fashion si na mušku brala všechny muže, kteří módě příliš podléhali, dnes bychom řekli metrosexuály.
   
  Singl se stal okamžitě velikým hitem a kapela jej přirozeně zařadila do svého stabilního koncertního repertoáru. Fanoušci ji v Británii vynesli v žebříčku na #4 (např. v Holandsku nebo na Novém Zélandě bodovala na nejvyšší pozici, ale v Top 20 se usadila i v Kanadě, Belgii, Německu nebo Švédsku). A přesto zrovna nedávno zesnulý baskytarista kapely Pete Quaife k tomuto hitu jednou poznamenal: „Hrát Dedicated Follower Of Fashion byla neuvěřitelná nuda, ale musel jsem ji hrát večer co večer.“
   
  Sám Ray Davies k písničce řekl, že text napsal na psacím stroji na jeden zátah, aniž by později změnil jediné slovo. A povedlo se – dostal za ni posléze prestižní cenu pro skladatele Ivor Novello Award. Nicméně s nahrávkou spokojený prý nebyl a počítal s tím, že ji s Kinks ještě předělají. Firma Pye ale pospíchala s novým hitem na trh a k Daviesově nemalé radosti písničku vydali, aniž by dali kapele šanci ji předělat. I tak se ale z Dedicated Follower Of Fashion stal nejen hit své doby, ale dodnes jedna z nejoblíbenějších písniček Kinks.
   
  Interpret: The Kinks
  Autoři: Ray Davies
  Rok vydání: 1966

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...