Kinks – Dandy

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Skupina Kinks je svým stylem snad britštější než královna Alžběta čtoucí Dickense a popíjející čaj o páté. Zejména v 60. letech vydávali své nejslavnější desky, ale vysoký standard si drželi až do svého rozpadu v 90. letech. Největší zásluhu na tom měl leader kapely Ray Davies, který napsal většinu jejich písní včetně hitu Dandy.

    Dandy je britský výraz pro muže, který si přehnaně zakládá na svém zjevu a zpravidla nese i podtext jistého hejskovství. V kapele Kinks tuhle roli zastával mladší bratr Raye Daviese, kytarista, zpěvák (a také skladatel) Dave Davies. Ačkoliv to Ray nikdy nepotvrdil, řada lidí měla pocit, že předlohou pro písničku byl právě bratr Dave (je pravdou, že jejich bratrský vztah byl vždy na hraně lásky, a ne snad přímo nenávisti, ale rozhodně velké míry soupeření, o čemž později oba napsali do svých autobiografií).

    Kinks píseň natočili pro své čtvrté album Face To Face. Tomu dominoval mezinárodní megahit Sunny Afternoon, který na sebe strhával největší pozornost, ale pozornějším posluchačům neuniklo, jak svébytný se z Raye Daviese stával skladatel,  šlo o první kinksovské album složené pouze z jeho písní (ačkoliv Dave Davies později řekl, že jím zpívaná úvodní Party Line byla z větší části jeho skladbou).

    Dandy překvapivě nevyšel na singlu ani v Anglii, ani Americe, a to ani poté, co se z něj na podzim roku 1966 stal veliký hit na kontinentální Evropě (v Německu dobyl tamní žebříček, v Belgii byl druhý, v Holandsku třetí). Za oceánem ji pak mnohem víc proslavila (paradoxně také britská) kapela Herman’s Hermits, která s ní bodovala právě v Americe, ale také třeba i na Novém Zélandu nebo v Kanadě.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...