King Harvest – Dancing In The Moonlight

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ten scénář se v hudební historii opakuje tisíckrát. Hudebník napíše písničku, natočí ji, ale ona propadne. Nedá se nic dělat, nebyla to trefa do černého. Jenomže pak stejnou písničku nahraje někdo jiný a rázem je z ní hit, mnohdy i celosvětový. Ano, to je i scénář slávy kolem Dancing In The Moonlight.

  Napsal ji v roce 1968 jistý Sherman Kelly, klávesák a občasný zpěvák americké kapely Boffalongo, ve které shodou okolností zpíval jistý Doc Robinson. Písnička nevzbudila větší ohlas, stejně jak kapela nikdy neprorazila. O dva roky později založilo několik Američanů v Paříži kapelu a pojmenovali ji King Harvest. Zpíval v ní zmíněný Doc Robinson, na bicí zprvu hrál Steve Cutler, ale poté ho nahradil Wells Kelly, který byl pro změnu bratrem zmíněného autora písničky Shermana (který se ostatně také krátce mihl v sestavě kapely). Ať už to navrhl kdokoliv, oživili i starou písničku Dancing In The Moonlight.

  Kapela písničku nahrála a ve Francii vydala na desce a stejně jako dříve v podání Boffalongo ani tentokrát nijak nezabodovala. Členové se pak v kapele často střídali, až v roce 1972 vyšla Dancing In The Moonlight znovu na malém singlu a tentokrát se chytila. A to rovnou v tom nejsledovanějším světovém žebříčku – americkém Billboardu, kde vyskočila na #13 a o kapelu byl rázem velký zájem. Jejich kariéra se rozjela, dokonce jim pomáhali Carl Wilson a Mike Love z kapely Beach Boys, nicméně podobný úspěch už King Harvest nezopakovali a stali se tak tzv. „one hit wonder“, jednohitovou kapelou.

  Později Dancing In The Moonlight přezpívala herečka a zpěvačka Liza Minnelli a do žebříčků ji vrátila ještě na přelomu milénia předělávka kapely Toploader. Paradoxně bývá občas prezentovaná buď jako skladba Vana Morrisona, nebo Elvise Costella, ačkoliv ji ani jeden z nich na žádnou desku nikdy nenazpíval.

  Skladba byla použitá i v reklamě na supermarket Wal-Mart a jako budíček v kosmu ji používal americký astronaut Daniel M. Tani. Zazněla i ve filmu Paul (2011), seriálu Xena nebo v černé komedii Čtyři lvi.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...