Kaleidoscope – Kaleidoscope

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Žádnou skupinu ve skutečnosti nevystihuje fakt, kolik měla hitů v žebříčku té či oné země. Jsou skupiny, které jsou doceněny dokonce tak, aniž by nějaký hit za své éry stihly vydat. Právě to je případ legendy britské psychedelie, skupiny Kaleidoscope.

  Kaleidoscope začínali jako rhythm and bluesová skupina pod názvy jako Sidekicks nebo Key, ale v druhé polovině 60. let je zlákala módní psychedelie. Kapela získala nahrávací smlouvu s firmou Fontana a přejmenovala se stylově na Kaleidoscope. Ačkoliv neměli na svém kontě žádný singlový hit, který by zněl v rádiích, firma jim věřila a získali možnost natočit své první dlouhohrající album. Pojmenovali je Tangerine Dream (Mandarinkový sen) a nahráli na ně samé vlastní písně složené zpravidla tandemem klávesisty a zpěváka Petera Daltreyho (texty) a kytaristy Eddyho Pumera (hudba).

  Úvodní skladba desky byla přímo poznávací značkou skupiny – jmenovala se totiž stejně, Kaleidoscope. Šlo o silnou a snadno zapamatovatelnou melodii s výraznými a harmonickými vokály, která navíc dělala reklamu sama  sobě. Přestože píseň měla všechny atributy potenciálního hitu, skupina z desky paradoxně vydala raději singl o leteckém neštěstí Flight From Ashiya. Ten sice často zněl v rádiích, ale v žebříčcích nakonec nezabodoval.

  Kapelu od té doby pronásledovala smůla. Po druhém albu se přejmenovala na Fairfield Parlour (v Americe totiž působili další Kaleidoscope) a získala např. možnost nazpívat hymnu festivalu Isle Of Wight, kde vystupovali např. Bob Dylan, Who, Jefferson Airplane, Doors, Move, Pretty Things, Procol Harum, Joe Cocker nebo Moody Blues. Skladba skupiny Let The World Wash In (vydaná pod změněným názvem kapely na I Luv Wight) měla znít mezi přestavováním pódia, ovšem sebevědomý DJ si poslechl několik vteřin písně a s těžko citovatelnými slovy desku hodil mezi návštěvníky festivalu jako frisbee. Navíc, když měla kapela vystoupit, nastal časový skluz, a mohli odehrát jen krátký blok písní.

  Skupina natočila nakonec čtyři alba (včetně ve své době nevydané koncepční desky White Faced Lady), než se rozpadla bez jediného hitu nebo výraznějšího prodeje některé desky. Teprve po mnoha letech, při probírání archivních materiálů a vydávání reedic desek, začali být Kaleidoscope doceňovaní a dnes jsou vnímaní jako jedna z nejlepších skupin britské psychedelie a progresivního rocku.

  Peter Daltrey se dodnes věnuje muzice a vydává desky. Před několika lety navštívil soukromě i Českou republiku a Oldies radiu tehdy poskytl exkluzivní rozhovor.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...