Johnny Wakelin – In Zaire

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Náměty písniček jsou různé, z drtivé většiny o šťastné, či nešťastné lásce, o válce, kamarádství, o rodině, o hrdinech. Když jistý Johnny Wakelin přemýšlel, o čem napsat písničku, která ho proslaví, našel inspiraci jednoduše v tom, co jeho bavilo vedle muziky nejvíc – sport, konkrétně box.

  Johnny Wakelin je Angličan, narodil se v Brightonu roku 1939, dlouho to vypadalo, že z něj bude sportovec, exceloval v atletice a ve fotbale, ale talent zabila nehoda na motocyklu, která si vyžádala tříapůlletou rekonvalescenci. Ale na druhé straně – právě díky tomu se začal více věnovat hudbě.

  Ani hudební kariéra se ale dlouho rozjet nechtěla. Až v 70. letech si ho všiml „lovec talentů“ firmy Pye. Wakelin sám sázel více na svůj talent skladatele než interpreta, ale nakonec tak trochu z nouze své písně i zpíval. V roce 1975 přišel jeho okamžik. Když hledal inspiraci pro další píseň, vzpomněl si na sportovní událost, o které se mnohde mluvilo jako o zápase 20. století. „The Rumble in the Jungle“ tedy Rachot v džungli, tak zněl název boxerského zápasu těžké váhy mezi největšími hvězdami své doby, Muhammadem Alim a Georgem Foremanem. Proběhl 30. října 1974 a Ali tehdy Foremana v osmém kole knokautoval. Wakelin byl velikým fanouškem Aliho a složil něco jako ódu, oslavnou píseň svého idolu pod názvem Black Superman (Muhammad Ali).

  Black Superman (Černý Superman) se stal velikým hitem a udělal z Johnnyho hvězdu, i sám Muhammad pomohl písničce s reklamou. Další Aliho slavné vítězství v zápase, který proběhl v Zairu (dnešní Demokratická republika Kongo), zvěčnil Johnny v písni nazvané In Zaire. Tentokrát oslavoval nejen svého oblíbeného boxera, ale přímo toto konkrétní Aliho vítězství. A znovu zabodoval, v Evropě se dokonce singl prodával ještě lépe než předešlý a upevnil Wakelinovo místo mezi zpěváky i skladateli. Úspěch mělo poté i jeho debutní album s oběma hity nazvané Reggae, Soul & Rock ‘n’ Roll (1975).

  Wakelin ale nevěděl, který směrem svou kariéru nasměrovat, nazpíval ještě několik menších hitů, ale úspěch svých dvou „boxerských“ písní už nepřekonal. Přesto dodnes skládá i vystupuje a sjezdil s kapelou celou Evropu.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...