Johnny Rivers – Where Have All The Flowers Gone

  • Kategorie: Hudební knihovna

    Řekni, kde ty kytky jsou, písnička dobře známá i v českém podání už v letech šedesátých, kdy ji zejména v Americe proslavil její autor, legenda folku Pete Seeger. Nazpívaly ji ale i desítky dalších muzikantů po celém světě, z Oldies radia ji nejčastěji slýcháte v podání Johnnyho Riverse.

    Pete Seeger ji složil po přečtení knihy Tichý Don, čtyřdílného epického románu z prostředí carského Ruska, který napsal držitel Nobelovy ceny (právě za toto dílo) Michail Alexandrovič Šolochov. Když mají v románu Kozáci narukovat do armády, zpívají tam protiválečnou píseň, kterou sice Seeger neznal, ale líbila se mu její slova, tak si je zapamatoval, protože chtěl písničku najít. To se mu sice nepodařilo (byla to Tovchu, tovchu mak), ale asi o pět let později některá z nich použil do své písně, kterou v roce 1955 svět poznal právě jako Where Have All The Flowers Gone.

    Rázem se písnička rozletěla světem, v Americe ji přezpívali např. Peter, Paul & Mary, Joan Baez, Harry Belafonte, Bobby Darin nebo Kingston Trio, v Německu Marlene Dietrich (nazpívala ji německy, francouzsky a anglicky), u nás Judita Čeřovská, v Polsku Sława Przybylska,  ve Francii Dalida, v Anglii Searchers, v Holandsku Jaap Fischer, existují ale i japonské, čínské, finské či hebrejské verze.

    Velký úspěch, zejména v Británii s ní měl další Američan, právě zmíněný Johnny Rivers. Vlastním jménem John Ramistella si na radu slavného DJ Alana Freeda změnil jméno na rock and rollově znějící Johnny Rivers (konkrétně podle řeky „river“ Mississippi). Kombinoval rock and roll a folk a brzy si vydobyl slušné postavení na americké scéně, proslavil se zejména hitem Secret Agent Man (s prvky převzatými z populární James Bond Theme), ale také s předělávkami rock and rollů jako Maybellene, Lawdy Miss Clawdy nebo Memphis. Rivers  dokonce ustál i invazi Beatles a dalších britských skupin, během let zpíval s mnoha dalšími hudebníky jako Eric Clapton, Brian Wilson, Paul McCartney nebo Tom Petty. Konkrétně on protiválečnou Where Have All The Flowers Gone poslal do amerického žebříčku Billboard v roce 1965.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...