Johnny Nash – I Can See Clearly Now

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Je to neuvěřitelné, ale jedna z největších legend rock and rollu, Chuck Berry, pouze jedinkrát dobyl americký žebříček. Bylo to v roce 1972, paradoxně navíc s dětskou říkankou My Ding-A-Ling. A jistě ho nepotěšilo, že si tuto pozici mohl vychutnat pouze dva týdny. Jenže právě tehdy vydal Johnny Nash singl I Can See Clearly Now a Berry musel ustoupit.

  Johnny Nash byl černošský zpěvák, který pocházel z Texasu. V 50. a 60. letech vydal devět menších hitů, zahrál si také v několika filmech, ale jeho kariéra poté pomalu chladla. V roce 1968 jel na Jamajku a zcela podlehl kouzlu reggae. Top 5 hit Hold Me Tight ze stejného roku navíc ukázal, že na jeho novou tvář slyší i fanoušci (u nás hit přezpívala Marie Rottrová jako Baby, vítej k nám). Přesto si na další hitparádový trhák musel počkat právě do roku 1972, kdy vydal I Can See Clearly Now.

  Nash se spřátelil s Bobem Marleym ještě předtím, než se ten prosadil sám za sebe a Marley nejenže Nashovi daroval několik svých písní (včetně budoucího hitu Stir It Up), ale podílel se i na produkci některých jeho nahrávek. I Can See Clearly Now (Už to vidím jasněji) natáčel Nash v Londýně, dle některých pramenů za doprovodu Fabulous Five Inc., podle dalších ovšem jiné úspěšné skupiny Average White Band. Spolupráce každopádně klapla na jedničku, a to doslova, singl obsadil #1 Billboardu na čtyři týdny v roce 1972, dosáhl prodeje sedmi miliónů kusů.

  Jakmile byla nahrávka hotová, všichni jsme věděli, že je to hit,“ řekl Danny Sims, spoluvlastník Nashovy vydavatelské firmy. „Každý o tom hned mluvil, každý mluvil o Johnnyho úžasném pěveckém výkonu.“ Sám Johnny byl překvapen obrovským ohlasem. Někteří se sice v písni („Už to vidím jasněji“ snažili vidět návod k sebevraždě, ale pochopitelně nic podobného naznačovat neměla.

  V pozdějších letech ji převzali např. Ray Charles, Jimmy Cliff, Bobby Goldsboro, Gladys Knight & the Pips, James Last, Liza Minnelli, Petula Clark, Procol Harum, Richie Havens, Sonny and Cher nebo Willie Nelson. Zazněla také v mnoha filmech (Thelma a Louisa, Shrek 2, Jasný terč aj.) nebo v reklamě na čaj Lipton.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...