Johnny Kidd And The Pirates – Shakin‘ All Over

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv existuje dlouhá řada zkušených hitmakerů, nikdo nedokáže přijít se stoprocentním návodem, jak takový hit složit. A existují případy, kdy někdo vůbec hit napsat nechce a ono se to přesto stane. Tak jako kapele Johnny Kidd & The Pirates s písničkou Shakin’ All Over.

  Baskytarista skupiny Brian Gregg popsal vznik písničky následovně: „Asistent našeho producenta nám jednou řekl, že se bude natáčet starý tradicionál Yes Sir That’s My Baby a že jestli chceme, můžeme nahrát něco svého na druhou stranu. Den před nahráváním jsme byli v kavárně, Johnny, kytarista Alan Caddy a já, a řekli si, že uděláme první blbost, co nás napadne. Neměli jsme nástroje, tak jsme jen zpívali úryvky toho, z čeho pak vznikla Shakin’ All Over. Druhý den ráno jsme to bleskově vyzkoušeli u mě doma a šlo se nahrávat. Mělo to být jen béčko, ale Jacku Goodovi (přední televizní producent, pozn.) se to hrozně líbilo a zařadil to do svého nového programu. A najednou to vyletělo v hitparádách nahoru!

  V Británii se z písničky rychle stal hit, ale v Americe zprvu vůbec nezabodovala. Teprve později ji nahrála kanadská skupina Chad Allen And The Expressions a v Kanadě s ní měla obrovský úspěch. Americká firma Quality Records jejich verzi vydala v Americe, ale chtěli kolem kapely vytvořit auru neznáma, a proto místo názvu na etiketu desky napsali Guess Who? (Hádejte kdo?). Kapelu tím sice v první chvíli rozzuřili, ale nakonec je přesvědčili (poté, co se z písně stal hit), aby si tento název nechali.

  Johnny Kidd, který na koncertech podporoval image pravého piráta černou páskou přes oko, prozradil: „Když jsme chodili s klukama a uviděli jsme na ulici šťabajznu, oblíbili jsme si říkat, že ta by nám dovedla ‚rozklepat blány‘. Komentovali jsme tak snad každou pěknou holku a můžu říct, že jestli mě něco skutečně inspirovalo při skládání Shakin’ All Over, tak to bylo právě tohle.

  Bohužel kapela neměla dlouhého trvání, prošla jí dlouhá řada nadaných muzikantů (nejvýraznější jsou asi bubeník Clem Cattini a kytarista Mick Green), ale vše ukončila automobilová nehoda, při které v roce 1966 Johnny Kidd (vl. jménem Frederick Albert Heath) zemřel.

  Shakin’ All Over na koncertech často hrála další britská kapela Who (které si Američané zprvu často pletli se zmíněnými Guess Who), svou verzi natočili také liverpoolští Swinging Blue Jeans (produkoval ji Wally J. Ridley, stejný producent jako „Pirátů“). V Austrálii s písní výrazně bodoval Normie Rowe. Mezi dalšími, kdo ji převzali, najdeme jména jako Van Morrison, Humble Pie, Wanda Jackson, Chris Spedding, Led Zeppelin, Mud, Iggy Pop, MC5, Bachman-Turner Overdrive nebo Suzi Quatro. Písnička zněla i v mnoha filmech a přední německá firma na parfémy Hugo Boss si ji koupila do své televizní reklamy. Dala také název kanadskému dokumentárnímu seriálu o hudebních skupinách 50. a 60. let.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...