John Lennona – Instant Karma

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Dnešní hudební knihovna vám představí písničku Johna Lennona Instant Karma, jeho sólový singl natočený ještě za existence Beatles, ale pod hlavičkou kapely, kterou pojmenoval Plastic Ono Band.

  John Lennon ji napsal ráno 26. ledna roku 1970, ještě téhož dne ji v produkci slavného Phila Spectora během kratičké session nahrál a ještě tentýž den byla připravená pro vydání na singlu (nakonec vyšla „až“ 6. února). Vzhledem ke dlouhým nahrávacím procesům, kterými se krátce předtím Beatles zabývali s deskou Abbey Road, to byla pro Lennona velká změna. Sám k tomu o rok později řekl: "Napsal jsem ji ráno na piáno, šel pak do kanceláře a pořád si ji v duchu zpíval, tak jsem si řekl: ‚Sakra, udělejme to hned‘ a zamluvil jsem studio. Phil přišel a zeptal se: ‚Jak chceš, aby to znělo?‘, já mu řekl ‚Vždyť víš, prostě padesátý léta.‘ On na to, že OK, a v tu ránu jsme to měli, nahráli se snad jen tři pokusy nebo tak nějak, když mi to pustil, bylo to všechno tam. Snad jediné, co jsem chtěl, aby přidal basu, ale bylo to hotové hned a šli jsme od toho.

  Lennon měl navíc během session po ruce samé skvělé muzikanty, na bicí hrál Alan White (později Yes), na klávesy Billy Preston, na kytaru George Harrison, na basu kamarád Beatles už z hamburských dob Klaus Voorman (mimo jiné hrál např. v Manfred Mann). Yoko Ono pak na nahrávce zpívá doprovodné vokály.

  Píseň se o mnoho let později jako jedna z mála od Beatles nebo jejich bývalých členů dostala i do reklamy (firmy Nike), kolem čehož byla menší aféra, když lidé vyčítali Yoko Ono, že se tím chce obohatit, ale ona sama celý výdělek (800 000 dolarů) věnovala na charitativní účely.

  Písnička později inspirovala titul knihy Stephena Kinga The Shining, která byla zfilmována v hlavní roli s Jackem Nicholsonem.

  Interpret: John Lennon (Plastic Ono Band)
  Autoři: John Lennon
  Rok vydání: 1970

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...