John Lennon & Yoko Ono (Plastic Ono Band) – Happy Xmas

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V naší vánoční hudební knihovně už jsme si v minulosti připomněli písničku Beatles Christmas Time Is Here Again, která ale dlouhá léta ležela v archivu. John Lennon nicméně napsal spolu s Yoko Ono i mnohem slavnější vánoční písničku: Happy Xmas (War is Over).

  John s Yoko ji složili společně v hotelovém pokoji v New Yorku a hned v říjnu 1971 ji také v metropoli natočili. Leitmotiv písně, slogan War Is Over (Válka skončila), nechali už dříve o Vánocích roku 1969 vylepit na obrovské billboardy ve velkých městech. V písní spojili vánoční tematiku s poselstvím míru, protože právě mírová poselství a protestsongy tehdy tvořily velkou inspirační vlnu jejich tvorby. Některé Johnovy politicky mířené písně ale neměly takový ohlas, jaký si představoval. Nicméně po úspěchu desky Imagine konstatoval: „Teď už chápu, jak se to musí dělat. Musíte tu politiku zaobalit do trošky medu…“

  Dětské hlasy na nahrávce patří sboru Harlem Community Choir. Ve studiu se sešlo na třicet vesměs dvanáctiletých dítek, které rovnou fotograf Iain Macmillan zvěčnil pro obal singlu (ano, ten, který pořídil slavnou fotku Beatles na přechodu před studiem Abbey Road). O produkci písně se staral tehdejší dvorní producent Lennona (i George Harrisona) Phil Spector. Singl vyšel na zeleném, nikoliv černém vinylu, a na druhé straně byla další vánoční písnička, tentokrát ale napsaná a zpívaná pouze Yoko Ono. Originální byla i etiketa singlu – byla na ní proměnlivá fotografie tváře Johna, která se po změně úhlu pohledu proměnila na Yoko. Ze známých hudebníků se nahrávání Happy Xmas účastnili např. bubeník Jim Keltner, kytarista Hugh McCracken nebo klávesista Nicky Hopkins, skupina byla jako na ostatních Johnových deskách té doby podepsaná jako Plastic Ono Band.

  John k písni v roce 1980 řekl: „Happy Xmas jsem napsal s Yoko dohromady. Mělo to jasné poselství – Válka končí, pokud chcete. Pořád to byla stejná myšlenka, myšlenka, že my všichni neseme stejnou zodpovědnost jako člověk, který stiskne spoušť. Dokud se lidé budou namlouvat, že to dělá někdo jiný a že oni nemají moc to změnit, nebudou ji opravdu mít.

  Zajímavé je, že po vydání v Americe singl zcela propadl a jako první Lennonova nahrávka vůbec nezabodoval v žebříčku Billboard (v konkurenčním Cashboxu získal #36). I v dalších zemích zabodoval zprvu chladněji (#43 v Kanadě, #45 v Německu, #30 v Japonsku…). V Anglii vyšel až o dalších Vánocích o rok později (vydavatelská firma totiž blokovala vydání kvůli uvedení Yoko Ono jako spoluautorky), zato tam ale konečně chytil onen hitový vítr a vyskočil do Top 10. A když vyšel znovu bezprostředně po Lennonově smrti v prosinci 1980, vystoupal až na druhé místo hned za další Lennonovu písničku Imagine. Od té doby díky mnoha reedicím pravidelně boduje o Vánocích zejména v britském žebříčku.

  Happy Xmas (War Is Over) nazpívalo i mnoho dalších umělců jako např. Diana Ross, Carly Simon, Andy Williams, Frey, Celin Dion, Neil Diamond nebo Moody Blues. U nás pak Jiří Korn a Pavla Forstová (To k vánocům patří) nebo Iveta Bartošová a Tomáš Savka (Šťastné svátky). Nelze si nevšimnout, že Happy Xmas (War Is Over) má téměř identickou melodii jako starší folková skladba Stewball (Peter, Paul & Mary, Hollies, Joan Baez, Four Pennies…). Místy je také velmi podobná hitu Paris Sisters z roku 1961 I Love How You Love Me (který shodou náhod také produkoval Spector).

  A pokud by vás zajímalo, co to John s Yoko šeptají na začátku písně, Yoko šeptá „Šťastné Vánoce, Kyoko“ a John „Šťastné Vánoce, Juliane“ (Kyoko a Julian byli jejich děti z prvních manželství). Skalní Lennonovi fandové vlastní také nahrávku úplně první pracovní verze písně, kterou zpívá John jen s kytarou. Slova ještě nemá všechny vymyšlená (nebo je zapomíná) a dělá mu znatelné problémy vyzpívat výšky později přenechané Yoko Ono a sboru.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...