John Lennon – Whatever Gets You thru the Night

 • Kategorie: Hudební knihovna

  John Lennon po rozpadu Beatles čas od času spolupracoval s dalšími hvězdami, existují nahrávky s Frankem Zappou, Davidem Bowiem anebo jako v případě hitu Whatever Gets You Thru The Night také s Eltonem Johnem. Právě tahle spolupráce nás dnes bude zajímat blíž.

  První, co z písničky vzniklo, byl titul – Lennonovi se výraz zalíbil, když ho slyšel v nočním vysílání televize od slavného černošského reverenda Ikeho, který řekl „Let me tell you guys, it doesn’t matter, it’s whatever gets you through the night.“. Čech by místo této fráze asi řekl něco ve smyslu: „Dělej si to po svém, je jedno jak, ale hlavně že dokážeš, co chceš.“ Původně chtěl natočit píseň ve stylu právě letícího hitu se soulovým nádechem Rock Your Baby, který zpíval George McRae. Od této idey se ale nakonec velmi vzdálil.

  Původně na konkrétní spolupráci s Eltonem Lennon nemyslel. Pianista se zastavil náhodou, když Lennon pracoval na albu Walls And Bridges, konkrétně na této písni. „Trápil jsem se s tím jednoho večera, když se ve dveřích objevil Elton John,“ řekl Lennon po vydání písně. „No a v další minutě Elton povídá: ‚Hele, můžu tam dát trochu piána?‘ Tak říkám, že jasně, paráda. Dodělal to, byl jsem vedle z toho, jak byl skvělý. Znal jsem ho, ale nikdy jsem ho do té doby neviděl hrát. Bezvadný muzikant, skvělý pianista. Byl jsem fakt příjemně překvapený, jak se dokázal chytit na mizerný základ a zvednout to, včetně udržení těch rytmických změn, protože to nejede ve stejném rytmu. A taky se mnou zpíval. Užili jsme si to.

  Dle Lennonových vzpomínek písničku nahráli na jeden či dva pokusy, další verze už nezněly tak dobře, proto použili hned ty první. Elton John pomohl ještě s další písní alba Surprise, Surprise.

  Když ve studiu písničku s Eltonem Johnem natáčeli, Lennon byl k výsledku skeptický, ale Elton jí věřil od začátku, a tak vyprovokoval sázku – když singl dosáhne v Americe na první místo žebříčku, Lennon zahraje jako host na Eltonově koncertu. Ač se to dnes zdá neuvěřitelné, Lennon tehdy v Americe mnoho úspěchů neměl, vánoční singl Happy Xmas nezabodoval vůbec, feministická skladba se „zakázaným“ slovem Woman Is The Nigger Of The World (Žena je negrem světa) se nedostala ani do první padesátky a titulní melodie alba Mind Games jen sotva prolezla do první dvacítky. Oproti tomu Elton byl na vrcholu popularity s hity jako Bennie And The Jets nebo Don’t Let The Sun Go Down On Me.

  Singl vyšel pouze pod jménem Johna Lennona a ten skutečně poprvé od rozpadu Beatles dobyl žebříček, odsunul z vrcholu Bachman-Turner Overdrive s jejich hitem You Ain’t Seen Nothing Yet. Elton díky tomu vyhrál sázku a Lennon skutečně vystoupil na jeho koncertě, jednalo se de facto o jeho poslední regulérně koncertní vystoupení v životě. Zahráli tehdy vedle hitu i starý rock and roll od Beatles I Saw Her Standing There, což bylo překvapivé už jen proto, že jej původně nezpíval John, ale Paul McCartney.

  Na nahrávce hrál vedle Eltona (klávesy a zpěv) i Lennonův věrný baskytarista Klaus Voorman (dříve člen Manfred Mann), dvorní saxofonista Rolling Stones Bobby Keys a také slavný studiový bubeník Jim Keltner (např. Bob Dylan, Elvis Presley, Joe Cocker, CSN&Y, Traveling Wilburys). Později vznikly k písničce také dva videoklipy, jeden se záběry Lennona procházejícího se po Manhattanu, druhý s jeho oživenými kresbičkami, který vytvořila Yoko Ono. Nakonec vyšla i ona koncertní verze písně z koncertu Eltona v Madison Square Garden, a to jako bonus na CD alba Walls And Bridges z roku 2005.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...