John Lennon – Watching The Wheels

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1980 se John Lennon vrátil po pěti letech k muzice a vydal jednu z nejlepších desek, kterou natočil od rozpadu Beatles. Jmenovala se Double Fantasy a odrážel s v ní především jeho spokojený rodinný život posledních let. Vysloveně osobní charakter měla i písnička Watching The Wheels.

  V roce 1973 se John Lennon rozešel se svou ženou Yoko Ono a osmnáct měsíců trávili životy odděleně. Pro Lennona to bylo období divokých alkoholických večírků, které podnikal s Harrym Nilssonem, Keithem Moonem (z Who), ale i s bývalými členy Beatles, se kterými v té době už zakopali válečné sekery po trpkém rozpadu skupiny. Po roce a půl se ale Lennon s Yoko znovu setkali na koncertě Eltona Johna (říká se, že v tomto setkání měl prsty i Paul McCartney) a jiskra znovu přeskočila. Vrátili se k sobě a Yoko brzy otěhotněla, Sean Ono Lennon se pak narodil v den Johnových narozenin 9. října 1975, přičemž kmotrem se mu stal právě Elton John. Jejich obrovská radost (podtržená jistě velkým předcházejícím strachem, protože Yoko už třikrát dříve potratila) vyústila v rozhodnutí, že se John zcela stáhne ze světa showbusinessu a stane se doslova a do písmene mužem v domácnosti.

  Teprve v roce 1980 se s Yoko oba vrátili k muzice a natočili společně své poslední album Double Fantasy (půl písniček zpíval Lennon, půl Yoko). Johnovy skladby pak vesměs reflektovaly jeho šťastný život posledních let a oslavovaly jak Yoko Ono (Dear Yoko, Woman), tak Seana (Beautiful Boy). Sám sebe a vztah svých fanoušků k sobě pak popsal právě v písni Watching The Wheels. Tématem je snaha některých lidí si jej přivlastňovat, upravovat si ho ke svému obrazu a také jejich nepochopení, že není zoufalý, ale že naopak našel konečně klid ve svém životě.

  Písnička původně nebyla určena jako singlová, ale když necelé tři týdny po vydání alba Double Fantasy Johna Lennona zavraždil Mark D. Chapman před jeho bytem v New Yorku, vyšla na jaře roku 1981 na singlu i Watching The Wheels a vyskočila brzy do Top 10. Na obale singlu byl vyfocený Lennon, jak vychází ruku v ruce s Yoko Ono právě z domu, kde byl později smrtelně postřelen. Autorem fotografie byl Paul Goresh, který se „proslavil“ fotkou, na které John podepisuje album Double Fantasy vrahovi Chapmanovi několik hodin před jeho fatálním činem (poněkud necitlivě bylo toto podepsané album po letech dáno do aukce a prodalo se v přepočtu za zhruba 12 miliónů korun).

  Watching The Wheels později přezpívali např. skupina Samples, reggae zpěvák Matisyahu nebo Gwen Guthrie (uznávaná zpěvačka a skladatelka, kterou si jako vokalistku zvali např. Aretha Franklin, Stevie Wonder nebo Madonna).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...