John Lennon – Power To The People

 • Kategorie: Hudební knihovna

  John Lennon už za existence skupiny Beatles vydal tři sólové singly, které si lépe či hůře našly cestu do britského žebříčku. Prvním singlem vydaným po rozpadu kapely byla potom politicky laděná Power To The People, která do první desítky vyskočila v roce 1971.

  Power To The People vznikla přímo v reakci na interview, které John dal marxisticky orientovanému časopisu Red Mole. „Cítil jsem se zkrátka inspirovaný tím, co oni říkali, ačkoliv hodně z toho je jen taková hatmatilka,“ řekl Lennon později k singlu. „Složil jsem Power To The People stejně jako Give Peace A Chance, jako něco, co budou moct zpívat všichni najednou. Byla to prostě další rychlovka, vydával jsem tenkrát písničky jak noviny.“

  Lennona na nahrávce doprovází Plastic Ono Band, kapela, jejíž obsazení se často proměňovalo podle toho, kdo z kamarádů měl zrovna čas. Stálými členy byli baskytarista Klaus Voormann (z kapely Manfred Mann), bubeník Alan White (později Yes) a samozřejmě Yoko Ono. Občas s nimi hrál i Eric Clapton, ale i Ringo Starr nebo George Harrison. Natáčení Power To The People se poslední tři jmenovaní neúčastnili, sestavu zato posílil saxofonista Bobby Keys (Rolling Stones), bubeník Jim Gordon (Derek And The Dominos) a klávesista Billy Preston. Producentem výsledné nahrávky byl vedle autora Phil Spector, který také na nahrávání refrénu sezval téměř padesátičlenný sbor. Původně skladbu zkoušeli pojmout více bluesově a následně i do stylu reggae, než dostala známou podobu.

  Později byl John k písni velmi kritický a považoval ji za odpad. Krátce před svou smrtí řekl: „Tariq Ali (novinář a levicový aktivista, pozn.) za mnou přišel a sháněl peníze na vydávání novin Rudý krtek nebo něčeho takovýho. V duchu jsem si sám sobě říkal, dobře, patříš k pracující třídě, ale nejsi jeden z nich, ale jsi bohatej, tak bys jim měl pomoct. Takže vždycky, když za mnou někdo takovej přišel, šel jsem mu na ruku. Ať už to Ali sháněl na cokoliv, napsal jsem pro něj Power To The People, abych se tak nějak sám vykoupil z viny. Ta písnička je jako když otevřete noviny, prostě se týkala všeho toho, co se zrovna kolem dělo. Nadpisy z novin i se všemi překlepy…“

  Ať už si John po letech myslel o skladbě cokoliv, v době vydání zabrala a do první desítky vyskočila nejen v Británii, ale také v Kanadě, Německu, Norsku, Holandsku nebo Švédsku. V Americe se vyšplhala těsně pod hranici Top Ten (#11).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...