John Lennon – Oh Yoko!

 • Kategorie: Hudební knihovna

  John Lennon napsal dlouhou řadu písniček inspirovaných ženami, které procházely jeho životem, ať už to byly ženy, které se tam jenom mihly (a jejichž jména většinou mystifikoval nebo obešel), až k těm, se kterými žil. Konkrétně o Yoko Ono jich napsal hned několik.

  Už za Beatles napsal Lennon The Ballad of John and Yoko nebo I Want You (She’s So Heavy), později pak avantgardní umělkyni  věnoval i skladby jako Love, I’m Losing You, Woman nebo Dear Yoko. A také finální píseň svého nejslavnějšího alba ImagineOh Yoko!

  Melodie se Lennonovi v hlavě údajně rodila už za éry Beatles, ale s kapelou jí nikdy nedali koncepčnější podobu. Teprve během práce na albu Imagine dostala finální tvar, a John dokonce sáhl po nástroji, který mu už léta jenom ležel v šuplíku – foukací harmonice (bylo to také naposledy, kdy ji na nahrávce použil). Oh Yoko! natáčela prvotřídní sestava hudebníků: producent (a zde i doprovodný zpěvák) Phil Spector, bubeník Alan White (později Yes), snad nejslavnější studiový pianista Nicky Hopkins a baskytara Klaus Voormann (Manfred Mann aj.).

  Sám John později řekl: „Všichni kolem byli přesvědčení, že by to měl být singl. Já jsem se ale styděl, asi kvůli tomu, že by to dostatečně nereprezentovalo můj image tvrdýho rockera s pěkně nabroušeným jazykem.

  Videoklip (byť se tomu tehdy tak neříkalo) natočil John s Yoko pro film propagující album Imagine. Zároveň s ním se natáčely záběry z nahrávání písně, které jsou známé tím, jak rozčilený Lennon sjede technika, který není schopný najít část, do níž John s Philem mají právě dotočit doprovodný zpěv.

  Na koncert k Johnově poctě písničku zazpívala Patti Smith, přičemž ji v úvodu věnovala Yoko Ono a poděkovala jí za to, čím Johnovi byla. Zazněla také v komedii Wese Andersona Jak jsem balil učitelku s Billem Murrayem v hlavní roli. Vzhledem ke sporadickému vystupování Lennona v 70. letech na pódiu písničku nikdy nehrál živě před publikem.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...