John Lennon – Oh My Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Album Imagine od Johna Lennona se ve své době stalo obrovským hitem. Mnozí posluchači nepřekousli syrovost jeho zpovědi na předešlé desce Plastic Ono Band a toto album pak pro ně bylo jakýmsi Lennonovým zmrtvýchvstáním.

  Album Imagine je skutečně daleko syrovosti předešlých Lennonových nahrávek (snad vyjma I Don’t Want to Be a Soldier, Mama, I Don’t Want to Die), vsadil tentokrát na něžnější, v dobrém slova smyslu popovější notu a fanoušci i kritikové na ni slyšeli. Lennon se také opět vrátil (stejně jako ostatní členové Beatles po rozpadu kapely) k melodiím, které rozdělal už za Beatles, ale z nějakého důvodu zůstaly nedokončené. Tam spadá i jedna z balad alba Oh My Love.

  John Lennon začal na písničce s inspirací Yoko Ono pracovat po dokončení tzv. Bílého dvojalba Beatles, kdy byl jejich vztah v nejzamilovanější fázi. Zachovala se i pracovní verze právě z éry Beatles (i na ní se ale doprovází pouze John na akustickou kytaru). Nicméně písnička zůstala na několik let „v šuplíku“ a do výsledné podoby ji dotáhl až při přípravách alba Imagine. Yoko je uvedena jako její spoluautorka. Přeci jen má ale i výsledná nahrávka k Beatles blízko, na kytaru zde totiž hostuje George Harrison.

  Když měla Yoko Ono v roce 2010 vybrat pro časopis Rolling Stone deset svých nejoblíbenějších písní Johna, jako první vybrala právě Oh My Love. Řekla k ní: „Není tolik o sexuálním zájmu, ani to není písnička typu ‚chybíš mi‘ – tahle je o té skutečné lásce.“

  Oh My Love přezpívala i Johnova kamarádka, zpěvačka Cilla Black, stejně jako Jackson Browne, Yellowcard nebo Martin Gore. Zněla také v komedie Před svatbou ne! se Sigourney Weaver a Genem Hackmanem nebo ve snímku Little Darlings (1980). Najdeme ji i na soundtracku k seriálu Gilmorova děvčata.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...