John Lennon – Mind Games

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Titulní píseň sólového alba Johna Lennona Mind Games se autorovi v hlavě honila několik let, než se rozhodl dát jí pevnou formu. S výsledkem byl natolik spokojený, že podle něj pojmenoval své čtvrté, zlatou deskou oceněné album. V Americe to byl také jeho první Top 20 hit po dvou letech.

  John Lennon složil základ písně ještě před rozpadem skupiny Beatles. Původně se jednalo o další protiválečnou píseň založenou na frázi Make love not war (Milujte se, neválčete). Čas od času se Lennon k nápadu vrátil, existuje několik pracovních verzí stěžejního motivu písně (např. pod titulem I Promise). Sám však začal zmíněnou frázi považovat za otřepanou a rozhodl se text změnit. „Původně se to jmenovalo Make Love Not War, ale z toho se stalo takové klišé, že už se nedalo použít, takže jsem slova přepsal. V základu je to ale pořád o tom samém,“ řekl k mírovému tématu písně později.

  K novému textu jej nakonec inspirovala stejnojmenná knihy Roberta Masterse a Jean Houston. Hudebně se dokonce nechal ovlivnit vlnou reggae, byť je v písni takřka nepostřehnutelné. „Prostředních osm taktů je reggae. Dokázat v roce 1973 najatým hudebníkům z orchestru vysvětlit, co je to reggae, byl docela oříšek. Ale je to tak, když si poslechnete prostředních osm taktů, je to reggae,“ řekl Lennon v roce 1980.

  Kromě orchestru s nahrávkou pomohli kytarista David Spinozza, který předtím s Paulem McCartneym nahrával album Ram, za bicí usedl Jim Keltner, který zase vydatně spolupracoval s Georgem Harrisonem. Na klávesy hrál Kenneth Ascher, na basu Gordon Edwards. Výsledná nahrávka vznikla během točení alba v létě roku 1973. Byla také jediným singlem, který z desky Mind Games John vydal.

  Ačkoliv singl zabodoval v první dvacítce amerického Billboardu, 18. místo bylo pro Johna spíše zklamáním (v konkurenčním Cashbox získal #10). V Británii se deska zastavila už na #26 a výrazně lépe si nevedla ani v jiných zemích. Vlažný přístup fanoušků se zpravidla vysvětluje poklesem zájmu o Lennonovu práci kvůli jeho velkým politickým aktivitám (vyjádřeným např. předešlým albem Some Time In New York City). Mind Games se také dostala na většinu výběrů Johnových hitů jako Shaved Fish (1975), The John Lennon Collection (1980) nebo Lennon Legend (1997).

  V roce 2001 píseň zazpíval herec Kevin Spacey na koncertě k poctě Johna Lennona. Převzali ji také Arcade Fire nebo Sinéad O’Connor. Šestnáctiminutovou předělávku v roce 1990 natočil jihoafrický saxofonista Ratau Mike Makhalemele.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...