John Lennon – Love

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Jakkoliv John Lennon na veřejnosti vystupoval sebejistě, překypoval ironií a sarkasmem a nešel ani pro ostřejší slovo daleko, byla to v jeho případě spíše póza, přesněji obrana před okolním světem. Lennon byl totiž v jádru naopak velmi citlivým člověkem. Snad nejlépe to dokazuje syrová a přesto velmi něžná skladba Love.

  Rozpad skupiny Beatles ukazoval Johna Lennona ve dvojím světle. Na jedné straně tu byl sebevědomý radikál v boji za lidská práva a mír, člověk, který uměl své bývalé spoluhráče (zejména Paula McCartneyho) ostře kritizovat za jejich kroky při rozpadu kapely i za jejich sólové počiny. Na druhé straně právě tehdy Johna dohnaly těžké deprese z dětství (otec jej opustil, matka během Johnovy puberty zemřela), doznívajícího vlivu drog a konečně i z rozpadu skupiny Beatles (špatně navíc nesl, že kapelu, kterou on založil, rozpustil svým odchodem McCartney). Lennon i jeho žena Yoko Ono se nakonec rozhodli navštěvovat předního amerického psychoterapeuta Arthura Janova.

  Bezprostředně po skončení terapie se Lennon pustil do práce na svém nejsyrovějším a v některých směrech nejosobnějším albu. Samotná deska byla vlastně prodloužením této terapie, protože Lennon je v písních zcela osobní a ze svých depresí se vyzpívává. Proto obsahuje písně věnované jeho rodičům Mother (Matka) a My Mummy’s Dead (Moje máma zemřela), náboženství a společenským ikonám obecně God (Bůh) nebo ostře protidrogovou I Found Out (Už vím). S osamělostí a nedostatkem sebedůvěry bojoval v Isolation (Izolace) nebo v Remember (Pamatuj), společenské bezpráví kritizoval ve Working Class Hero (Hrdina dělnické třídy). A skladbu Love (Láska) věnoval právě nejdůležitější lidské emoci.

  Svým způsobem se píseň Love obsahově vrací k úplně prvnímu hitu Beatles Love Me Do. Obě jednoduše popisují lásku v obecnějším pohledu, ale zatímco Love Me Do popisuje už přeci jen konkrétnější vztah dvou lidí, což z ní dělá onen příslovečný love song. Love je obecnější. Zato je to zcela k jádru této emoce mířící skladba. Láska je skutečnost, láska je pocit… láska je svoboda, láska je život, láska je potřeba být milován… Lennon se snažil nejjednoduššími obraty vystihnout samou podstatu toho, co sám cítil k Yoko Ono.

  Na nahrávce jsou pouze dva hudební nástroje – John Lennon hraje na kytaru, producent Phil Spector na piáno. Ve své době se na trh Love dostala pouze jako součást alba John Lennon/Plastic Ono Band, ale roku 1982 také vyšla jako podpůrný promo singl výběrové desky John Lennon Collection a zabodovala tak v britském žebříčku. Album i singl měly na obale Johnovy fotografie od Annie Leibovitz pořízené ve stejný den, kdy byl zavražděn.

  Love později přezpívali např. Lettermen, Cure, Dream Academy nebo Shirley Bassey.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...