John Lennon – Imagine

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Překročit stín Beatles byla v roce 1970 obrovská výzva pro všechny členy právě rozpadlé skupiny. Každý z nich se s tím vypořádal po svém, John Lennon sám za sebe asi nejvýrazněji s titulní písní svého druhého porozpadového alba – Imagine.

  Po řadě syrových osobních zpovědí na albu Plastic Ono Band (1970) přinesla deska Imagine (1971) Lennonův návrat k popu a také k obecnějším tématům, jako je politika, válka a náboženství, i když nechyběly ani osobní písně oslavující Yoko Ono (Oh Yoko!) nebo naopak kousavé narážky na Paula McCartneyho (How Do You Sleep?). Samotná Imagine je pak výbornou ukázkou Lennonovy víry v inteligentního člověka a pohrdání politikou a náboženstvím. „Je to proti náboženství, proti nacionalismu, konvencím, proti kapitalismu, ale protože to je taky slaďárna, bylo to akceptovatelný,“ komentoval později Lennon slavnou baladu.

  Yoko Ono měla na vznik písně natolik silný vliv, že John později litoval, že ji neuvedl jako spoluautorku: „Imagine (Představ si) inspirovala kniha od Yoko nazvaná Grapefruit. V ní najdete spoustu veršů typu ‚představ si tohle a představ si tamto‘. Yoko mi ve skutečnosti pomohla se spoustou veršů, ale nebyl jsem dostatečně chlap na to, abych jí ten kredit přiznal. Byl jsem dost sobec a nedokázal dostatečně docenit její přínos.“ Imagine konkrétně inspirovala báseň Yoko nazvaná Cloud Piece.

  Nahrávka vznikala během několika sessions v Lennonově domácím studiu na panství Tittenhurst na jaře a v létě 1971. V té době John nechal snímat natáčení desky i na kamery pro propagační film, díky čemu můžeme vidět a slyšet jednu z prvních předváděček písně zbytku kapely i její samotné nahrávání. Přes různé nápady na aranžmá nakonec John s producentem Philem Spectorem uznali, že nejjednodušší cesta bude také nejlepší a na výsledné nahrávce hraje pouze John (klavír, zpěv), Klaus Voormann (basa) a Alan White (bicí). Nakonec však Spector s Johnovým souhlasem přeci jen přidal i smyčce.

  Samotná písnička Imagine se paradoxně zprvu nestala tak jasným jedničkovým hitem (kromě Kanady nebo Austrálie). V USA vyskočila na třetí místo, v Anglii dokonce ani nevyšla na singlu, poprvé až v roce 1975 jako reklama k albu vybraných hitů Shaved Fish (tehdy bodovala na #6). Teprve až po Lennonově zavraždění v prosinci 1980 vyšla znovu a poprvé vyskočila až na první místo, kde byla čtyři týdny, než ji vystřídala jiná Lennonova píseň Woman (na druhém místě se zatím držela jeho vánoční Happy Xmas).

  Jednou mi volali z církve World Church,“ vzpomínal také Lennon. „A prý jestli by mohli použít text Imagine, jenom změnit jeden verš na: ‚Představ si jediné náboženství‘ (v originále ‚Představ si, že není žádné náboženství‘, pozn.). Zjevně to vůbec nepochopili, totálně by to rozbořilo celý smysl písničky.“ Sám autor písně si jí velmi cenil, i s odstupem času (ve svém posledním interview) ji označil za stejně dobrou jako kteroukoliv od Beatles. Několikrát ji také zahrál živě na svých v 70. letech tak sporadických koncertních vystoupeních.

  Po Lennonově zavraždění se Imagine stala doslova symbolem spojeným s jeho jménem, pojmenovala také jeho skromný památník v newyorském Central Parku nedaleko místa, kde byl zavražděn. Zazněla i v mnoha filmech a v pozdějších letech ji oživili např. Elton John, Joan Baez, Herbie Hancock, Stevie Wonder, Peter Gabriel, Christina Aguilera nebo Jeff Beck. V roce 2002 skončila Imagine na druhém místě v hlasování o nejlepší píseň Velké Británie (na prvním byli Queen s Bohemian Rhapsody), časopis Rolling Stone ji zase vyhlásil jako třetí nejlepší píseň historie (po Like A Rolling Stone od Boba Dylana a Satisfaction od Rolling Stones). Zněla i na závěrečném ceremoniálu olympijských her v Londýně v roce 2012.

  Perličkou také je, že John Lennon písničku složil na bílé piáno Steinway zvěčnělé i v klipu natočeném pro zmíněný stejnojmenný film. V roce 2000 šlo toto piáno do aukce a za dva miliony dolarů je koupil zpěvák George Michael (aby je ovšem následně věnoval muzeu Beatles v Liverpoolu).


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...