John Lennon – Give Peace A Chance

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Kdyby se hlasovalo o nejlepší písničku historie s mírovým poselstvím, dost možná by ji vyhrála Give Peace a Chance Johna Lennona, která se na konci 60. let stala doslova mírovou hymnou. Pomohla tomu i bezprostřednost, s jakou vznikla.


  John Lennon během natáčení písničky Give Peace A Chance

  John Lennon ji nazpíval v hotelovém pokoji během osmidenní tiskovky za mír, kterou spolu se svou ženou Yoko Ono pořádal celou v posteli v kanadském hotelu v Montrealu. Na nahrávání mohl přijít kdokoliv, kdo zrovna byl v hotelu po ruce, a objevilo se tam i několik známých osobností: zpěvačka Petula Clark (proslavená nejvíc hitem Downtown), byl tam extravagantní drogový guru Timothy Leary, básník Allen Ginsberg nebo televizní moderátor Tommy Smothers (ten na nahrávce hraje i na kytaru). Lennon také řadu z nich v textu jmenuje, stejně jako Boba Dylana nebo spisovatele Normana Mailera. Později ještě ve studiu k nahrávce domíchali perkuse hudebníci Hare Krishna.

  Singl s písničkou byl pak vůbec prvním, který Lennon vydal ne pod hlavičkou Beatles (kteří ještě tehdy existovali), ale pod názvem (ještě naopak prakticky neexistující) kapely Plastic Ono Band. Přesto ale ještě dodržoval dohodu s Paulem McCartneym, že budou všechny písničky podepisovat oběma jmény, proto je pod Give Peace a Chance jako spoluautor připsán i McCartney. Sám Lennon později řekl, že to byla chyba a měl tam napsat Yoko Ono, která mu prý s písničkou skutečně pomohla (na některých vydáních později bylo dokonce McCartneyho jméno vypuštěno). Písnička se stala doslova hymnou proti aktuální válce ve Vietnamu a i komerčně byla velmi úspěšná, v Británii se vyšplhala až na druhé místo žebříčku (na vrchol ji nepustili pouze Rolling Stones s Honky Tonk Woman), v první desítce ale bodovala i v Kanadě, Německu nebo Holandsku, v Americe se zastavila na pozici 14.

  Yoko Ono se k písni několikrát vrátila, např. v roce 1991 zorganizovala její natočení proti válce v Zálivu (mezi mnoha hosty v ní zpívali Little Richard, Peter Gabriel, Cyndi Lauper, Tom Petty  nebo syn Yoko a Johna Sean Lennon). Během let píseň přezpívali také U2, Hot Chocolate, Aerosmith, Elton John, Louis Armstrong, Stevie Wonder a na svých koncertech i další ‚Beatlové‘ Paul McCartney a Ringo Starr

  Interpret: John Lennon (Plastic Ono Band)
  Autoři: John Lennon / Paul McCartney
  Rok vydání: 1969

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...