Joe Cocker – You Can Leave Your Hat On

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Ačkoliv Joe Cocker za svou kariéru složil spoustu písniček, jeho největší hity jsou zpravidla písně jiných autorů. Je to ale zároveň ten případ, kdy nejen že to vůbec nevadí, ale mnohdy originál ještě převyšuje. I dnešní hit si Cocker vypůjčil od jiného autora, jmenuje se You Can Leave Your Hat On.

  Autorem písně nebyl žádný začátečník, ale velký profesionál – Randy Newman. Muzikant, kterého jméno najdeme zejména pod muzikou filmů jako Ragtime, Probuzení, Fotr je lotr nebo animovaných pixarovských hitů Příběh hraček, Příšerky s.r.o. či Auta. You Can Leave Your Hat On nahrál Randy na své album Sail Away, přičemž Cocker nebyl zdaleka první, kdo do této desky sáhl pro nějakou píseň (udělali to i Harry Nilsson nebo Alan Price a uznalými slovy chvály nešetřil ani Brian Wilson z Beach Boys, kterého prý doslova nakopla k tomu, aby sám začal znovu skládat).

  Joe Cocker ji nazpíval pro své desáté studiové album nazvané jednoduše Cocker, které vyšlo 25. února 1986, pět dní po premiéře skandálního a velmi úspěšného filmu 9½ týdne. V tom zazářili Kim Basinger a Mickey Rourke, přičemž doslova kultovní se stala striptýzová scéna Basingerové, při které hraje právě Cockerova novinka „Nech si jen klobouk“. A nebylo divu, text písně je skutečně pouze o tom, co si má dívka během tance sundat. Sám Randy Newman nedávno přiznal, že ji napsal vlastně jako vtip, z legrace, ale jak stárne, začíná ji brát stále vážněji. Těžko říct, zda to vzhledem k textu ale nemyslel ironicky i tentokrát.

  Ačkoliv se nakonec o chlup lépe z filmu prodával singl kapely Duran Duran (I Do What I Do), You Can Leave Your Hat On zabodovala v americkém žebříčku a stala se dalším z mnoha Cockerových hitů, který dodnes zpívá i na svých koncertech. Ostatně přesvědčit jsme se o tom v Praze mohli jak v roce 2007, tak i v roce 2010, a je velmi pravděpodobné, že na ni dojde v O2 Areně i letos 19. května.

  Mezi dalšími, kdo „Klobouk“ převzali, najdeme jména kalibru Toma Jonese (jeho verze opět zněla při filmovém striptýzu, tentokrát ve snímku Do naha!), Etty James, Lizy Minnelli či skupiny Three Dog Night.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...