Joe Cocker – Unchain My Heart

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Můžete tomu říkat štěstí nebo jakkoliv chcete, ale já si myslím, že jsem měl prostě štěstí mít v každé dekádě velký hit. Rozumíte, měl jsem A Little Help From My Friends v šedesátých, You Are So Beautiful v sedmdesátých a potom Unchain My Heart. Tyhle písničky nějakou šťastnou náhodou zůstaly v lidech a díky tomu můžu dodnes dělat to, co dělám,“ říkal Joe Cocker.

  Unchain My Heart složil Bobby Sharp na začátku 60. let a jako první ji nazpíval Ray Charles. Jako spoluautor skladby bývá uváděn kytarista Teddy Powell, který ve skutečnosti k písničce nesložil ani notu. Bobby Sharp ovšem měl potíže s drogami a občas potřeboval každou korunu. Přesněji každý dolar. A když složil Unchain My Heart, Powell mu za ni nabídl dolarů hned padesát. V hotovosti. Sharp souhlasil a Powell si s písní mohl dělat, co chtěl. Až mnohem později Sharp horko těžko získával přes soudy svá práva zpět.

  Charlesova kariéra v roce 1962 pomalu usínala, od vydání trháku Hit The Road Jack se do první desítky dostala jen skladba One Mint Julep, všechny ostatní singly skončily u hranice první padesátky i níže. Nicméně Unchain My Heart vystřelila Charlese znovu do Top 10, ve speciálním R&B žebříčku dokonce až na vrchol, písničku vzápětí přebírala jedna skupina za druhou a Bobby Sharp brzy pochopil, jak moc špatný obchod udělal.

  V roce 1987 zase pomaličku usínala i kariéra Joea Cockera. Poslední hit (Up Where We Belong) vydal o pět let dříve, a ačkoliv jeho singly ve světě občas zabodovaly, v Americe a Británii se mu nedařilo. Teprve předělávka Unchain My Heart ze září 1987 vyskočila v britském žebříčku mezi hity (stejně tak v Německu, Švýcarsku, Holandsku, Francii či Belgii), Joe se toho chytil, pojmenoval po ní nové album a fanoušci jej znovu objevili.

  Písničku si do reklamy koupil pivovar Miller Lite, zazněla v populárním seriálu MTV Beavis and Butt-Head a Joe ji mimo mnoha dalších zazpíval na koncertě k sedmdesátinám Nelsona Mandely. A nikdy ji také nevynechával na svých regulérních koncertech, jak jsme se mohli přesvědčit i při několika jeho pražských návštěvách.

  Z mnoha desítek dalších hudebníků ji nazpívali např. Otis Williams, liverpoolští Undertakers, herec a hudebník Hugh Lauire, Shirley Johnson, Nancy Wilson, Johnny Winter, Daniel Boaventura, Trini Lopez, Link Wray nebo Willie Nelson s jazzmanem Wyntonem Marsalisem.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...