Joe Cocker – Feelin‘ Alright

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Joe Cocker nebyl sice hudebník, který by si své hity na začátku kariéry psal, zato uměl předělat písničky, které ho zaujaly tak, že jim dodal zcela novou dimenzi. Jednou z takových je např. Feelin‘ Alright z roku 1969.

  Joe Cocker si tuhle písničku vytáhl z repertoáru slavné skupiny Traffic, kterou tvořili čtyři nadaní a slavní hudebníci Steve Winwood, Jim Capaldi, Chris Wood a Dave Mason. Právě poslední jmenovaný napsal Feelin‘ Alright pro album nazvané jen Traffic. Z dnešního pohledu je překvapivé, že ve své době ale písnička v Cockerově podání moc nezazářila. Vyšla v roce 1968 jako první singl po jeho opusu, který dobyl britský žebříček a se kterým Cocker zazářil i na Woodstocku – With A Little Help From My Friends (původně je z dílny Beatles). Feelin‘ Alright ale překvapivě hned vzápětí propadla. Jediný významný žebříček, kde singl bodoval, byl americký a ani tam 69. pozice nebyla tak silná, jak se čekalo (předešlý singl s „Friends“ se v USA ale vyšplhal pouze o pozici výš). Nicméně s odstupem času se zařadila do zlatého fondu Cockerova repertoáru šedesátých let a dodnes ji hrají rádiové stanice po celém světě, Oldies radio není výjimkou.

  Během let skladbu nahrálo spousta dalších hudebníků, např.: Grand Funk Railroad, Three Dog Night, The 5th Dimension, Freddie King, Rare Earth, Diana Ross & Jackson 5 nebo Gladys Knight & the Pips.

  Cocker ji zařadil jako úvodní skladbu na své první album, na kterém mu hostovala dlouhá řada slavných hudebníků, např.  na klávesy hrál Mathew Fisher z Procol Harum nebo právě člen Traffic (ale i Spencer Davis Group nebo Blind Faith) Steve Winwood, na kytaru Albert Lee nebo Jimmy Page z budoucích Led Zeppelin, na bicí Clem Cattini nebo B. J. Wilson z Procol Harum. V roce 2004 ji zahrála „super sestava“ hudebníků na večírku Rock And Roll Hall Of Fame: Billy Gibbons a Dusty Hill (oba ZZ Top), Keith Richards (Rolling Stones), Tom Petty, Jackson Browne, Jeff Lynne (ELO, Travelling Wilburys) a opět i  Steve Winwood.

   

  Interpret: Joe Cocker
  Autoři: Dave Mason
  Rok vydání: 1969

  Písničku si můžete poslechnout i na profilu radia na webu Facebook

  Další příběhy písniček z hudební knihovny najdete v archivu naší hudební knihovny

   


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...