Joe Cocker – Delta Lady

 • Kategorie: Hudební knihovna

  Cocker se prosadil v roce 1968 s písničkou With A Little Help From My Friends, kterou si vypůjčil od Beatles a od základu ji předělal. O novém objevu se okamžitě začalo mluvit, sami Beatles byli nadšení a brzy mu nabídli další své písně. Ale v mezičase to zkoušel Cocker s jinými. Feelin’ Alright z repertoáru Traffic sice vlažně bodovala v Americe, ale hit se z ní stal až mnohem později. Zato další singl, Delta Lady,  byla trefa do černého, napsal ji hudebník, jehož prestiž tehdy raketově stoupala – Leon Russell.

  Russellovo jméno bylo velmi známé mezi hudebníky; jako schopný instrumentalista byl hojně využívaným studiovým hudebníkem i najímaným kapelníkem. Navíc na přelomu 60. a 70. let už měly ohlas i jeho sólové desky. Cocker rozhodně neodmítl jeho pomoc s natáčením svého druhého alba nazvaného jen Joe Cocker!.

  V Russellově produkci na ně natočil předělávky písniček Beatles, Dylana, Cohena nebo Lovin’ Spoonful a také dvě autorské skladby právě Leona Russella – jednou z nich byla Delta Lady. Byla to vůbec první Russellova skladba, kterou někdo poslal do hitparád. Leon ji napsal jako poctu zpěvačce, která tehdy také stála teprve na začátku své slávy a živila se jako sboristka (a posléze jako partnerka, pěvecká i životní, Krise Kristoffersona) – Ritě Coolidge. Právě jí se totiž přezdívalo „Delta Lady“.

  Přitom Russell si ze skromnosti písničku málem nechal pro sebe. Nahrávali skladbu za skladbou a teprve, když měli většinu desky hotovou, zeptal se Cockera, jestli si nechce poslechnout nějaké věci, které pro něj napsal. Russell: „Zahrál jsem mu je a Joe na mě jen vykulil oči. Pak povídá: ‚Tak ty tady sedíš, potichoučku, ani slovo, hraješ všechno to ostatní a víš, že máš v kapse tohle? To je něco úžasného!‘ Ale zkrátka… no, když si vás někdo najme, tak děláte, co se vám řekne, a jste zticha.“

  Když bylo natáčení u konce, bylo jasné, že má Cocker v ruce velmi silnou sestavu písniček, a ačkoliv měl hned tři hotové písničky Beatles (včetně ještě tehdy zcela neznámé Let It Be), jako první ochutnávku chystané LP desky pustil do světa právě Russellovu Delta Lady. Ta mu skutečně vzápětí zařídila jeho druhý Top 10 hit a dodnes ji na koncertech hrají jak Joe Cocker, tak i Leon Russell. A kupříkladu Toma Jonese nadchla tak, že si nejen Cockera pozval do své TV show, ale ještě si s ním písničku zazpíval jako duet. Další předělávky natočili např. Rick Wakeman z Yes, Madeline Bell nebo David Cassidy.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...