Joan Baez – Here’s To You

 • Kategorie: Hudební knihovna

  V roce 1971 spojily síly dvě hudební osobnosti, u kterých by to čekal málokdo. Italský filmový skladatel Ennio Morricone a americká folková zpěvačka Joan Baez. Sešli se nad písničkami k italskému politickému dramatu Sacco e Vanzetti.

  V roce 1920 sledoval svět proces se dvěma Italy v Americe. Niccola Sacco a Bartolomeo Vanzetti byli emigranti, souzení za loupežnou vraždu. Byli shledáni vinnými a odsouzeni k smrti. Dodnes ale jejich případ vzbuzuje emoce, protože velká část veřejnosti celý případ vnímala jako vykonstruovaný politický proces s nepohodlnými anarchisty. V roce 1971 jejich případ (právě z pohledu vykonstruovaného procesu) zfilmoval italský režisér Giuliano Montaldo a pro hudební stránku filmu si pozval svého věrného spolupracovníka Morriconeho.

  Ennio Morricone napsal pro film mimo jiné třídílnou skladbu nazvanou Ballad Of Sacco And Vanzetti a oslovil pro její otextování a nazpívání hlavního motivu nazvaného Here’s To You právě Joan Baez. Pokud se na situaci podíváme blíž, nebyla to volba až tak překvapivá. Americká vláda tehdy byla pod palbou kritiky zejména kvůli konfliktu ve Vietnamu a velká část veřejnosti byla orientovaná proti ní, často levicově, což byla oblíbená pozice zejména zpěváků folkových protest songů. A Joan Baez patřila k těm nejslavnějším.

  Joan se v textu odrazila od dobového dokumentu, dopisu, který napsal jeden z odsouzených svému otci: „Ano, otče, jsem ve vězení, ale nevěř tomu, že bych byl vinen…“ psal Bartolomeo Vanzetti slova, jež Joan do textu zapojila. Here’s To You poté vyšla v řadě zemí nejen jako součást soundtracku, ale také jako singl, přičemž velikým hitem se stala ve Francii (#2), ale bodovala také v Nizozemí nebo právě v Itálii.

  Později písnička zazněla i v dalších filmech jako v dokumentu Německo na podzim (1978) nebo komedii Život pod vodou (2004). Morricone ji oživil ještě jednou na svém albu Paradiso nominovaném na cenu Classic Brit Award v roce 2012, Here’s To You  na něm přezpívala Hayley Westenra. Joan Baez ji přezpívala v roce 2011 také znovu, jako host na albu řecké zpěvačky jménem Nana Mouskouri. Dodnes ji také zpívá na svých koncertech, občas pod upraveným titulem The Ballad Of Nick & Bart.


Nedávno hrálo

načítám historii odehraných skladeb...